Uprawa grochu pastewnego (peluszki) – na nasiona, paszę i zieloną masę

Groch pastewny (peluszka) Groch pastewny (peluszka)

Groch pastewny (Pisum sativum subsp. arvense L.), nazywany też peluszką, grochem polnym czy błękitnopurpurowym, to roślina pastewna strączkowa powszechnie uprawiana w całej Polsce na nasiona, paszę i zielony nawóz.

Należy jednak do innej rodziny botanicznej niż powszechnie uprawiane rośliny, dlatego jego uprawa na nasiona oraz jego wysiew w międzyplonie są ważnym przerywnikiem uproszczonego zmianowania zbożowo-rzepakowego i sposobem na urozmaicenie płodozmianu.

Opis

Charakterystyczną cechą większości odmian grochu pastewnego, odróżniającą ją od grochu siewnego, jest zabarwienie kwiatów i nasion. Peluszka kwitnie na różowo lub fioletowo. Jej nasiona są ciemne lub mają czarny znaczek. Są ciasno osadzone w strąkach, dlatego najczęściej są sześciokątne, rzadziej okrągłe i gładkie. Peluszka wyróżnia się też oryginalną plamką antocyjanową u nasady przylistków. Jej łodyga w zależności od odmiany osiąga wysokość 85-110 cm.

Odmiany

Obecnie w krajowym rejestrze znajduje się 11 odmian peluszki. Dzielą się one na dwie kategorie pod względem długości łodygi: wysokie (dorastające do ok. 110 cm) i średniowysokie (rosnące na wysokość ok. 85 cm), a także na dwie kategorie pod względem budowy liścia: liściaste i wąskolistne.

Odmiany wysokie wytwarzają więcej biomasy i lepiej nadają się na uprawę w międzyplonie pozostawianym na zimę. Ich wadą jest jednak słabsze plonowanie nasion, nawet o 20-30% w porównaniu do średniowysokich. Do liściastych wysokich zaliczają się odmiany Fidelia i Roch, a do wąskolistnych wysokich należy odmiana Marych.

Odmiany średniowysokie plonują lepiej od wysokich. Ponadto możliwa jest likwidacja ich uprawy jesienią. Do liściastych średniowysokich (nasiennych) należą odmiany: Eureka, Gwarek, Hubal, Koliber oraz Wiato. Natomiast do wąskolistnych średniowysokich (nasiennych) należą odmiany: Milwa, Pomorska i Sokolik.

Warunki uprawowe

Groch pastewny doskonale nadaje się do uprawy w międzyplonach na glebach średnich i słabszych. Odmiany pastewne średniowysokie wymagają gleb kompleksu żytniego bardzo dobrego lub zbożowo-pastewnego mocnego. Odmiany wysokie mogą być uprawiane również na słabszych stanowiskach: żytnim dobrym i zbożowo-pastewnym słabym. Należy jednak liczyć się z tym, że na słabszych glebach groch może słabiej plonować.  

Jednym z wymogów grochu jest uregulowany odczyn gleby wynoszący 6-7 pH. Niezbędny jest też dobry rozkład opadów atmosferycznych, zwłaszcza w okresie kiełkowania nasion czy kwitnienia i zawiązywania strąków. W zbyt suche lata rośliny słabiej kiełkują i szybko zasychają, natomiast w zbyt wilgotne rośliny słabiej kwitną i zawiązują strąki.

Jest przy tym dość mrozoodporny i wytrzymuje wiosenne przymrozki. Kiełkujące nasiona i siewki tolerują spadki temperatury nawet do -6o C. W uprawie na zieloną masę plon peluszki wzrasta w miarę zwiększania żyzności gleby, nawożenia i nawilgotnienia stanowiska.

czytaj dalej...

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki