Groch Cud Kelvedonu – odporna odmiana o niezwykle smacznych nasionach

Odmiana Cud Kelvedonu – ze względu na niezwykły smak swoich nasion – jest poszukiwana nie tylko na rynku warzyw świeżych, lecz także w przemyśle przetwórczym. Jej wszechstronność i dobra zdrowotność stanowią argumenty za tym, by przemyśleć jej uprawę.

Opis

Ta karłowa odmiana osiąga średnio 0,5 m wysokości. Przy tym wszystkim jest dosyć zwarta i praktycznie się nie rozgałęzia. Niestety, wykazuje tendencję do wylegania, czyli pochylania się ku ziemi. Jeśli chodzi o wytwarzane przez nią strąki, to są one umiarkowanie długie (6,5–7,5 cm) i zazwyczaj proste lub delikatnie wygięte. Najczęściej mają także półostre końcówki. Warto zauważyć, że ich ciemnozielony kolor odpowiada barwie nasion, znajdujących się w środku. Co ciekawe, na roślinie strąki pojawiają się albo pojedynczo, albo w parach. Mimo tego, że nie należą do największych, to mieszczą w sobie od 6 do 7 dorodnych nasion o kulistym kształcie i pomarszczonej skórce. Są przy tym zasobne w cukry, które zapewniają im wspaniały smak. Z kolei po ususzeniu nasiona nieco jaśnieją, a ich kształt zmienia się na walcowaty lub delikatnie spłaszczony.

Cud Kelvedonu to odmiana wczesna o okresie wegetacji wynoszącym od 70 do 80 dni.

Właściwości

Masa 1000 sztuk świeżych nasion tego grochu wynosi prawie pół kilograma, natomiast po ususzeniu zmniejsza się dwukrotnie. Można je wykorzystywać do konsumpcji po ugotowaniu, mrozić albo konserwować. W każdym z tych przypadków zachowają swoje właściwości i niezmieniony, bardzo dobry smak. Z tych właśnie względów Cud Kelvedonu pożądany jest zarówno w uprawie amatorskiej, jak i towarowej. Tym bardziej, że wykazuje całkowitą odporność na wirusa żółtej mozaiki fasoli (BYMV).

Dagmara Deska

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki