Groch Batuta - nowa wysoko plonująca odmiana grochu siewnego

Obecnie w krajowym rejestrze COBORU znajdują się 22 odmiany grochu siewnego. Jedną z nich jest groch Batuta, stosunkowo nowa odmiana zachęcająca wysokimi plonami.

Charakterystyka

Wąsolistna odmiana wpisana do krajowego rejestru w 2009 roku, wyhodowana i zachowana przez DANKO Hodowla Roślin Sp. z o.o.. Roślina dość wysoka, dorastająca do 95 cm wysokości, o białych kwiatach. W strąkach znajdują się liczne duże i bardzo duże żółte nasiona (MTN = 249 g).

Odmiana Batuta jest bardzo plenna – plon nasion w latach 2012-2014 wyniósł 111 % wzorca, gdzie wzorcem jest średnia z badanych wszystkich odmian 48,1 dt z ha (Akord, Batuta, Boruta, Cysterski, Ezop, Lasso, Mecenas, Medal, Mentor, Tarchalska). Jest także wartościowa – zawartość białka ogółem wynosi 22.6 % s.m.

Charakteryzuje się doskonałą sztywnością łodyg po kwitnieniu (odporność na wyleganie 8.1/9) i dobrą przed zbiorem (6.1/9), do tego strąki dość równomiernie dojrzewają, rzadko pękają i rzadko osypują się z nasion. Od momentu siewu do osiągnięcia dojrzałości technicznej mija ok. 106 dni (odmiana średnio późna), kwitnienie trwa średnio 16 dni.

Batuta odporna jest na choroby grzybowe takie jak fuzaryjne więdnięcie grochu (8.4/9), askochytozę (8/9), mączniaka rzekomego (8.2/9) oraz mączniaka prawdziwego (7.8/9). Polecana jest do uprawy w województwach kujawsko-pomorskim, lubelskim oraz śląskim (LZO).

Krótko o siewie

Groch siewny najlepiej rośnie na glebach kompleksu pszennego, żytniego bardzo dobrego lub zbożowo-pastewnego mocnego. Z siewem nie należy zwlekać, należy go wykonać już w połowie marca w obeschniętą glebę. Nasiona wcześniej zaprawiamy przeciwko grzybom i wysiewamy je na głębokość 6-7 cm w rozstawie rzędów 15-20 cm.

*Wszystkie dane dotyczące charakterystyki podano na podstawie ogólnokrajowych wyników PDO (COBORU)

Autor: Joanna Żołnierkiewicz, inż. ogrodnictwa

Bibliografia:

  1. Boros L. „Postęp hodowlany i elementy agrotechniki” [w:] „Rośliny Strączkowe i Motylkowate Drobnonasienne” Biznes-Press, Warszawa 2010 r., s. 32-34
  2. „Produkcja Roślinna”, red. Gawrońska-Kulesza A., WSiP, Warszawa 2010 r., s. 186-191
  3. Sychowicz J. „Uprawa grochu siewnego”, Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki