Efektywna uprawa soi w Polsce? Zobacz!

Soja - uprawa Soja - nasiona

Soja jest jedną z najstarszych roślin uprawnych na świecie. W Polsce najlepiej wysiewać ją w południowo-wschodniej części kraju, na którą wpływa kontynentalny klimat. Uprawę soi zaleca się także w południowo-zachodnim oraz środkowym rejonie Polski.

Soja jest jednoroczną rośliną jarą. Jej polskie odmiany należą do podgatunku mandżurskiego, a ich okres wegetacji trwa 120-130 dni. Uprawia się ją głównie na nasiona i zieloną paszę. Nasiona zawierają około 40% białka oraz 20% tłuszczu, są wysokiej jakości, a skład zmienia się w zależności od wilgotności gleby i warunków klimatycznych.

W Polsce panują niekorzystne warunki pod uprawę soi. Przedłużające się opady deszczu oraz niskie temperatury ograniczają wzrost i rozwój lub przyspieszają starzenie się roślin, które wytwarzają niepełnowartościowy plon. W związku z tym, co raz częściej stosuje się regulatory wzrostu, które poprawiają produktywność roślin.

Wymagania

Soja jest rośliną ciepłolubną, dlatego też jej nasiona najlepiej kiełkują w temperaturze od 10 do 15°C, a temperatura siewu powinna wynosić 12-14°C. Odpowiednia temperatura wpływa na długość łodygi i wysokość osadzenia najniższych strąków. Największe wymagania termiczne rośliny soi wykazują od siewu do pełni wschodów i wtedy też mogą być bardzo łatwo uszkadzane przez przymrozki. Jeżeli w tym czasie występuje niska temperatura to okres kiełkowania może przedłużyć się do 45 dni, co skutkuje gniciem nasion prowadzącym do ograniczonej liczby wschodów. Faza kwitnienia jest również krytycznym okresem w rozwoju soi. Jeśli temperatura spadnie poniżej 10°C, soja może nie wejść w fazę kwitnienia, a w odwrotnym przypadku, gdy temperatura utrzymuje się powyżej 24°C, dochodzi do opóźnienia kwitnienia. Temperatura zapewniająca prawidłowy wzrost i rozwój roślin wynosi 15-19°C. Niektóre odmiany soi mogą prawidłowo wegetować przy 10°C. Najmniej ciepła rośliny potrzebują w okresie dojrzewania, wtedy mogą rozwijać się w temperaturze od 8 do 14°C. W ciągu całego okresu wegetacji korzystny wpływ na wszystkie odmiany soi ma temperatura dochodząca do 32°C.

Podczas fazy kiełkowania, kwitnienia i wypełniania strąków soja wykazuje największe zapotrzebowanie na wodę mimo, że jest przystosowana do występowania okresów suszy, ponieważ posiada bardzo dobrze rozwinięty system korzeniowy oraz owłosienie zmniejszające transpirację. Posiada też zdolność do heliotropizmu, czyli poruszania pojedynczych listków w  zależności od kierunku oświetlenia, temperatury i pory dnia, co również wpływa na ograniczenie transpiracji. W związku z tym, można wyróżnić trzy położenia liści soi, do których zaliczamy dzienne, nocne i południowe. Dzienne położenie liści polega na ich prostopadłym ułożeniu do promieni słonecznych. Ustawienie południowe liści na ich równoległym ułożeniu jak najmniejszą powierzchnią do padającego światła, zaś w położeniu nocnym liście zwisają.

Do czynników klimatycznych w dużym stopniu ograniczających uprawę soi w Polsce należy światło, ponieważ jest ona rośliną dnia krótkiego. W warunkach kiedy dzień trwa powyżej 14 godzin, odmiany opóźniają kwitnienie i dojrzewanie oraz przedłużają okres wegetacji, a co za tym idzie nie dojrzewają przed wystąpieniem przymrozków.

Uprawę soi należy prowadzić na glebach żyznych utrzymywanych w wysokiej kulturze, które odznaczają się dobrymi właściwościami fizycznymi. Takie gleby powinny być przewiewne i niezlewne. Dobre plony soi można uzyskać na czarnych ziemiach oraz glebach lżejszych, jeśli były ona nawożone mineralnie. Soję najlepiej uprawiać na glebach należących do kompleksu pszennego bardzo dobrego, dobrego oraz wadliwego. Odpowiedni odczyn gleby powinien wynosić 6-7. Nie nadaje się do uprawy na glebach ciężkich, bardzo lekkich, podmokłych, zlewnych i kwaśnych.

Płodozmian – dobór przedplonu

W Polskich warunkach soję najlepiej uprawiać po zbożach ozimych, jarych, kukurydzy lub w trzecim roku po okopowych na oborników. Jedynie na lżejszych glebach może być uprawiana w drugim roku po oborniku. Zdarza się, że soja wysiana po roślinach okopowych przedłuża swoją wegetacje, ale za to może wydać większe plony niż przy jej uprawie po zbożach. Soja może następować po sobie przez dwa lata w rejonach, gdzie wcześniej nie była uprawiana, a w innych przypadkach nie może pojawiać się na polu częściej niż co cztery lata.

Nie zaleca się wysiewania soi po słoneczniku, sorgo, innych roślinach strączkowych, wieloletnich motylkowych drobnonasiennych i kapustowatych. Soja może być stosowana jako plon główny lub wtóry po mieszankach zbożowych ozimych, które są zbierane w maju.

Soja jest bardzo dobrym przedplonem dla roślin zbożowych, kukurydzy, rzepaku i roślin warzywnych.

czytaj dalej...

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Komentarzy (1)

  1. treeen

    Bardzo dobra na przedplon dla rzepaku

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki