Siew bobiku - popularnej rośliny pastewnej uprawianej na zieloną masę

Uprawa bobiku Uprawa bobiku

Bobik to odmiana bobu (Vicia faba L. partim) będąca doskonałą rośliną pastewną z wysokim potencjałem plonotwórczym. Bywa także uprawiany na zieloną masę, najczęściej w mieszankach, rzadziej w czystym siewie.

Warunki uprawy

Głównym czynnikiem decydującym o powodzeniu uprawy jest żyzność i zasobność gleby, odpowiednie warunki klimatyczne oraz prawidłowa pielęgnacja. Bobik to roślina klimatu morskiego, a co za tym idzie, do rozwoju potrzebuje dużą ilość wody, szczególnie w okresie kwitnienia i zawiązywania strąków.

Uwaga! Nadmiar wody także bywa niekorzystny! Co do temperatury, nasiona wykiełkują już przy 0°C, a w 5°C zaczną pojawiać się wschody. Wiosenne chłody dochodzące do -8°C bobik spokojnie zniesie przy zapewnieniu mu odpowiednich warunków.

Gleba powinna być zwięzła, próchniczna, zasobna w składniki pokarmowe, o dobrej pojemności wodnej – najlepsze będą czarnoziemy, czarne ziemie, lessy, mady średnie i gleby brunatne o odczynie zbliżonym do obojętnego lub lekko zasadowym – wykluczone gleby kwaśne!

Siew

Przed siewem bobiku należy się skupić na zaprawieniu nasion preparatami grzybobójczymi i insektycydowymi, co pozwoli na ochronę bobiku przed niechcianymi gośćmi, m.in. zgorzelą siewek, zgnilizną korzeni, mszycą trzmielinowo-burakową i oprzędzikami. Mając na uwadze zwiększenie plonu warto materiał siewny dodatkowo zaszczepić nitraginą bobikową, która zawiera bakterie brodawkowe pomagające roślinie wiązać wolny azot z atmosfery.

Nie zwlekajmy z terminem siewu, aby bobik mógł dobrze rozwinąć system korzeniowy, zbyt późny siew skutkuje wydłużeniem wegetacji, zwiększeniem podatności na suszę, a co najgorsze, spadkiem plonu! Najlepiej wysiać go zaraz po wejściu na pole z narzędziami, po obeschnięciu gleby.

Decydując się na odmiany tradycyjne na 1 m2 obsadzamy od 40 do 60 sztuk. Z kolei samokończące lepiej rosną w większym zagęszczeniu, czyli 65-85 szt./m2 w rozstawie rzędów 15-25 (wszystko zależnie od warunków glebowych i klimatycznych) – 200-425 kg nasion/ha (MTN=500 g). Nie siejmy bobiku zbyt płytko, najlepiej umieścić nasiona na głębokości 8 cm na zwięźlejszych i 10 cm na lżejszych glebach. Do siewu możemy wykorzystać siewniki radełkowe, które pozwolą na równomierne rozmieszczenie roślin.

Produkcja bobiku na zieloną masę

Uprawa bobiku na zieloną masę przebiega bardzo podobnie jak w przypadku uprawy na nasiona, jednak opóźniamy termin wysiewu nasion o ok. 10-14 dni oraz normę siewu o ok. 15-20 %. Materiał siewny umieszczamy w glebie na głębokość 5 cm, w rozstawie rzędów 15 cm.

Dobre mieszanki bobiku na zieloną masę (na 1 ha):

 • 80 kg bobiku + 60 kg peluszki + 8 kg facelii (poplon ścierniskowy)
 • 80 kg bobiku + 80 kg peluszki+ 60 kg wyki kosmatej
 • 120 kg bobiku + 80 kg łubinu wąskolistnego + 40 kg peluszki
 • 120 kg bobiku + 70 kg owsa
 • 120 kg bobiku + 80 kg peluszki
 • 140 kg bobiku + 60 kg peluszki + 40 kg wyki siewnej + 10 kg słonecznik

Autor: Joanna Żołnierkiewicz, inż. ogrodnictwa

Dobre nasiona bobiku kupisz tutaj

Bibliografia:

 1. Gardyna-Ciosek M. „Bobik, łubin i facelia” [w:] „Rolniczy Rynek” nr 6/2012, s. 26-27
 2. Siemieniako M. „Bobik – roślina białkowa” [w:] „Wiadomości Rolnicze” nr 11/2014, s. 22
 3. Stopyra P. „Uprawa bobiku dobrą metodą rekultywacji gleb” [w:] „Rośliny Strączkowe i Motylkowate Drobnonasienne”, Biznes-Press, Warszawa 2010 r., s. 38-41
 4. „Produkcja Roślinna”, red. Gawrońska-Kulesza A., WSiP, Warszawa 2010 r., s. 180-185
 5. „Szczegółowa Uprawa Roślin” tom II, red. Jasińska Z. i Kotecki A., wyd. AR, Wrocław 2003 r., s. 65-81

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki