Kurniki dla kur – rodzaje, budowa, wyposażenie i wymagania
Wyposażenie ferm drobiu - wybiegi, poidła, karmidła, gniazda i grzędy
Zobacz także
Fermy drobiu z dnia na dzień stają się coraz bardziej uniezależnione od pracy ludzkich rąk. Dzięki znacznemu rozwojowi technologii i mechanizacji rolnictwa, w kurnikach można obniżyć nakłady robocizny do minimum.
Na pierwszym miejscu w rankingu najmniejszych nakładów pracy stoi klatkowo-bateryjny system chowu drobiu. Drób można utrzymywać w klatkach lub w systemie podłogowo-ściołowym z dostępem lub bez dostępu do wybiegów.
Do podstawowych elementów wyposażenia ferm drobiu można zaliczyć poidła, karmidła, gniazda i grzędy, system wentylacyjny, paszociąg oraz elementy dodatkowe, wybiegi, oświetlenie, sprzęty usuwające obornik lub pomiot i urządzenia do zbioru jaj.
Poidła
Poidła powinny być dostosowane do gatunku utrzymywanych ptaków, tak aby zminimalizować straty wody przez jej rozchlapywanie i zabrudzenie paszą lub odchodami. Obecnie na rynku dostępne są poidła typu rynnowego, kubełkowego, kropelkowego i dzwonowego. Poidła w systemie ściołowym powinny dawać się łatwo zdemontować lub podnieść tak aby można było wymienić ściółkę i przeprowadzić dezynfekcję.
Karmidła
Na polskim rynku występuje kilka rodzajów karmideł, również dostosowuje się je do gatunków utrzymywanego drobiu. Najbardziej popularne w chowie ściołowym są karmidła dzwonowe samozasypowe, a w chowie klatkowym rynnowe. W kacznikach stosujących żywienie kombinowane tzn. paszami suchymi i wilgotnymi używa się dwóch rodzajów karmideł. Do paszy mokrej używa się zwyczajnych koryt, a napełnia się je ręcznie. Karmidła w dużych fermach są połączone z paszociągami, dzięki którym zadawanie paszy odbywa się całkowicie automatycznie.
Podstawowym wyposażeniem ferm drobiu powinny być urządzenia magazynujące i zadające paszę. Pierwszym elementem całego ciągu paszowego są silosy, służące do przechowywania mieszanek paszowych. Silosy posiadają przenośnik wybierający, odmierzający i przenoszący paszę do zbiornika wyrównawczego, z którego pasza wędruje do karmideł.
Gniazda i grzędy
Fermy drobiu utrzymujące nioski lub stada reprodukcyjne muszą być wyposażone w gniazda. W systemie podłogowym stosowane są szafy gniazdowe, wykonane z drewna, wyścielone wewnątrz świeżą słomą. Spotyka się również fermy, które posiadają zautomatyzowany system zbioru jaj połączony z gniazdami. Na środku hali znajduje się platforma, na której zamontowane są gniazda.
Ptaki wchodzą do gniazd, które zatrzaskują się, a po zniesieniu jaja drzwiczki są automatycznie otwierane, a ptak jest wypychany z gniazda (aby zapobiec zjawisku kwoczenia). Platforma posiada system zbierający jaja, które staczają się po delikatnie pochyłej powierzchni na taśmociąg transportujący jaja do magazynu.
czytaj dalej...Zobacz także
-
-
61512 , 0 , 0 , 0 Żywienie i pasze dla kurczaków brojlerów - najważniejsze informacje
-
-
19930 , 1 , 0 , 0 Bażant bananowy - popularna i niewymagająca ozdoba naszych podwórek