Karmidła dla drobiu - wszystko, co musisz wiedzieć o ich rodzajach!

Karmienie kur Karmienie kurczaków

Rodzaj karmideł dla drobiu jest zazwyczaj dostosowany do systemu chowu zwierząt, do obsady oraz gatunku. W chowie ekstensywnym, ekologicznym i przydomowym można stosować karmidła w postaci korytek lub tacek, które są napełniane codziennie przez pracowników ferm lub małych gospodarstw.

Wadą takiego systemu zadawania paszy jest pracochłonność czyszczenia, mycia i noszenia paszy oraz duże straty paszy przez rozsypywanie lub zabrudzenia wodą, ściółką lub odchodami.

W chowie półintensywnym i intensywnym hodowcy mogą zaoszczędzić czas stosując automatyczne systemy zadawania paszy, które różnią się budową układu podającego paszę do karmideł.

Rodzaje karmideł

Karmidła dla drobiu można podzielić na zasypowe dzwonowe, rynienkowe i korytowe.

Typy automatycznych ciągów paszowych

Można wyróżnić trzy typy ciągów paszowych, które różnią się nośnikiem oraz usadowieniem karmidła. Zazwyczaj każdy z typów jest specyfiką działania dostosowany do gatunku karmionych zwierząt i rodzaju zadawanej paszy.

Każdy z systemów posiada jedną integralną część bez której funkcjonowanie całego układu nie miałoby racji bytu – silos paszowy. Silosy na mieszanki paszowe dla drobiu najczęściej wykonuje się z ocynkowanej, falistej blachy lub plastiku, w zakupie można spotkać różne pojemności takich zbiorników. Czasami do silosu można podłączyć kosz zasypowy, który pośredniczy w procesie zasypu. Kolejnym spójnym elementem wszystkich systemów podłączonych do karmideł są wagi podsilosowe, naważające odpowiednie ilości paszy.

System łańcuchowy

W tym systemie nośnikiem paszy jest łańcuch, podzielony na ogniwa, zamontowany na dnie koryt paszowych. Z kosza zasypowego odpowiednia ilość paszy jest przemieszczana za pomocą łańcucha na całą długość korytka. Korytka tego typu mogą być stosowane w systemie podłogowym ściołowym, rusztowym, ale również klatkowym. Dzięki swojej konstrukcji umożliwiają zawieszenie korytka na wysokości dostosowanej dla konkretnego gatunku ptaków oraz ich wieku. System łańcuchowy działa na zasadzie układu zamkniętego, jego ogromną zaletą jest szybkość zadawania paszy.

System rurowo-tubusowy

System rurowo-tubusowy w odróżnieniu od łańcuchowego nie działa na zasadzie układu zamkniętego. Wzdłuż dłuższej ściany budynku montuje się rurę główną, od której odchodzą niezależne odgałęzienia, które prowadzą do karmideł okrągłych zasypowych, do których pasza po przetransportowaniu przenośnikiem ślimakowym samoistnie opada cienkimi przewodami karmideł. W systemie tym zaletą jest dołączony czujnik, monitorujący ilość paszy i jej zaleganie w karmidle. System rurowo-tubusowy najlepiej sprawdza się w chowie ściołowym kaczek, gęsi i kur.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki