Witaminy niezbędne dla drobiu - naturalne występowanie i skutki niedoboru

Witaminy w jedzeniu Zdrowa kura

Intensyfikacja produkcji zwierzęcej wymaga suplementacji mieszanek paszowych preparatami witaminowymi. Nie wszystkie witaminy są syntetyzowane w organizmie, co nie oznacza, że nie są potrzebne. Ptaki utrzymywane w budynkach z dostępem do wybiegów lub pastwisk, mają większe możliwości uzupełnienia diety o związki mineralne i witaminy zawarte w naturalnych składnikach diety- zielonka, owady, zioła. Ptaki hodowane w warunkach fermowych, nie korzystające z kąpieli słonecznych i naturalnych pokarmów mogą mieć duże większe zapotrzebowanie na niektóre witaminy.

Witaminy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania wszystkich układów organizmu. Niedobór lub nadmiar witamin może powodować wady mięsa i jaj oraz niezliczone choroby, które bardzo trudno jest wyleczyć (uszkodzenie układu ruchu lub krążenia). W paszach dla drobiu powinny znajdować się witaminy rozpuszczalne w tłuszczach oraz rozpuszczalne w wodzie.

Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach

Witamina A naturalnie występuje w zielonkach, marchwi i kukurydzy. Odpowiada za prawidłowy wzrost i rozwój narządów ruchu oraz układu rozrodczego. Wpływa na pracę mózgu, wzrok oraz wspomaga budowę kości. Niedobór witaminy A może spowodować wady wzroku, nieprawidłowe kostnienie i niekorzystnie wpłynąć na budowę błon śluzowych.

Witamina D może być syntetyzowana w organizmie ptaków, ale jest to w dużej mierze zależne od dostępu do promieni słonecznych. Witamina D wpływa na zwiększenie wchłaniania wapnia, wspomaga prawidłową budowę kośćca i skorup jaj. Niedobór witaminy D najczęściej powoduje krzywicę, produkowanie jaj o słabych skorupkach i odkładanie wapnia w jelitach.

Witamina E wpływa na zdolności rozrodcze i prawidłowy rozwój układu rozrodczego ptaków oraz na pracę mięśni. Niedobór witaminy E może spowodować dystrofię mięśniową, skazę wysiękową oraz wady płata mózgowego.

Witamina K jest bardzo ważną witaminą dla drobiu rzeźnego, ponieważ wpływa w znacznym stopniu na wystąpienie krwawych wybroczyn na mięśniach tuszek. Witamina K odpowiada za krzepnięcie krwi, a jej niedobór powoduje nieprawidłową pracę układu krwiotwórczego.

Witaminy rozpuszczalne w wodzie

Witamina B2 odpowiada za prawidłowy wzrost i odbudowę tkanek. Bogate w witaminę B2 są jaja, mleko, drożdże i wątroba. Niedobór witaminy B2 negatywnie wpływa na wylęgowość jaj oraz na układ nerwowy (zwyrodnienia włókien nerwowych).

Witamina B5 powoduje zmniejszenie podatności na stres. Niedobór witaminy B5 może nasilać reakcje stresowe podczas wyłapywania drobiu, schorzenia skóry i wywoływać nieprawidłowości w funkcjonowaniu nerek i mózgu.

Witamina B6 wpływa na prawidłową gospodarkę aminokwasów w organizmie, a jej niedobór może spowodować anemię i schorzenia układu nerwowego.

Niacyna w naturalnej formie występuje w zbożach, ale nie jest w takim stanie przyswajalna. Nadmiar niacyny może powodować rozszerzenie naczyń krwionośnych, a z kolei niedobór krzywicę i nieprawidłowe funkcjonowanie układu trawienia.

Biotyna występuje w dużych ilościach w takich dodatkach paszowych jak melasa, jaja, drożdże, zielonki. Biotyna dostarczona w zbyt małych ilościach może powodować objawy ze strony układu nerwowego. Podana w odpowiedniej dawce, dzięki swoim właściwościom może zapobiegać nadmiernym reakcjom stresowym.

Witamina C odpowiada za produkcję jaj o mocnej, trwałej skorupie. Brak suplementacji mieszanki paszowej witaminą C, może powodować znoszenie jaj bezskorupowych lub z miękką, nietrwałą skorupką.

Mieszanki pełnoporcjowe dla drobiu, najczęściej są wzbogacane w premiksy witaminowe o odpowiednim udziale procentowym konkretnych witamin. Jeśli dokonujemy zakupu gotowych mieszanek paszowych, nie wymagających suplementacji możemy mieć pewność, że pasza dostosowana do wieku, użytkowości i gatunku będzie spełniać wymagania względem zawartości witamin.

W gospodarstwach, które samodzielnie wytwarzają pasze lub mieszanki, należy dodawać do wody lub mokrych pasz (ziemniaki parowane) premiksy witaminowe, które na opakowaniach najczęściej mają optymalne zalecenia podawania. Na rynku występują premiksy mineralno-witaminowe, dzięki którym można suplementować zarówno składniki mineralne i witaminy.

Autor: mgr inż. Dorota Kolasińska

Bibliografia:

  1. Żywienie drobiu. Bączkowska H., Ślósarz A., Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1987, ISBN 83-09-01125-3, 136-170
  2. Żywienie drobiu. Larbier M., Leclercq B., Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1995, ISBN 83-01-11892-X, 189-190, 236-237, 250-274
  3. Witaminy w dietach drobiu. Korytkowska, Henryka Grażyna. Polskie Drobiarstwo : 2013, R.20 nr 2, s.38-40
  4. Witaminy w dietach drobiu. Korytkowska, Henryka Grażyna. Polskie Drobiarstwo : 2013, R.20 nr 1, s.14-16
  5. Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach w żywieniu drobiu. Cz.1 Chorąży, Łukasz . Polskie Drobiarstwo : 2011, R.18 nr 4, s.12-15
  6. Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach w żywieniu drobiu. Cz.2 Chorąży, Łukasz. Polskie Drobiarstwo : 2011, R.18 nr 5, s.32-34
  7. Witaminki dla "drobiowej rodzinki". Jankowska, Katarzyna. Polskie Drobiarstwo : 2015, R.22 nr 2, s.30-33

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki