Zapalenie płuc u krów i cieląt - objawy i zapobieganie

Weterynarz badający stan zdrowia krowy Weterynarz badający stan zdrowia krowy

Choroby układu oddechowego u bydła są wywoływane przez szereg czynników takich jak drobnoustroje, nieprawidłowe warunki mikroklimatyczne oraz żywienie i nieostrożność podczas wprowadzania nowych osobników do stada.

W porównaniu do innych gatunków zwierząt domowych, bydło posiada bardzo specyficzną budowę układu oddechowego, która może predysponować je do zapalenia dolnych dróg oddechowych.

Krowy posiadają nieproporcjonalny stosunek wdychanego powietrza do masy ciała oraz częste problemy układu pokarmowego takiej jak wzdęcia czy przeładowanie żwacza. Nieprawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego wpływa bezpośrednio na obciążenie pracy przepony, która jest odpowiedzialna za pompowanie powietrza.

W normalnych warunkach bydło posiada automatyczny system ochrony przed wnikaniem patogenów do dróg oddechowych, który stanowi śluz produkowany przez nabłonek migawkowy.

Wszystkie zanieczyszczenia powinny być usuwane z organizmu wraz z wyciekiem śluzu. Przy jednoczesnym pojawieniu się niekorzystnych czynników takich jak zmiany temperatury, wilgotności, nieprawidłowo funkcjonującej wentylacji, namnożenia drobnoustrojów, wysokiego stężenia gazów toksycznych oraz stresu, może dojść do rozwoju choroby płuc o różnorakim podłożu. Poniżej prezentujemy główne przyczyny zapalenia płuc u krów.

Enzootyczna bronchopneumonia cieląt

W stadach prowadzących odchów cieląt, choroba ta prowadzi niekiedy do ogromnych strat ekonomicznych. Do układu oddechowego dostają się wirusy, które uszkadzając nabłonek stwarzają idealne warunki do wniknięcia w miejsca naruszone kolonii bakterii. Choroba pojawia się najczęściej z powodu dużej obsady w cielętnikach, wysokiej wilgotności i stężenia gazów toksycznych.

Zespół chorobowy pojawia się głównie w okresie jesiennym w połączeniu wysokiej wilgotności i niskiej temperatury. Cielęta zapadają na tego typu zapalenie płuc w momencie zanikania odporności siarowej- 3,4 miesiąc życia. Specyficznymi objawami choroby są duszności, kaszel, surowiczy wypływ z nosa, z czasem przekształcający się w ropno-śluzowy. Początkowo zakażenie atakuje oskrzela, a by w dalszej kolejności przejść na płuca.

Gorączka transportowa

Nazwa choroby jest związana z głównym czynnikiem wywołującym tego typu zapalenie płuc. Schorzenie dotyka młodych zwierząt, po przeprowadzonym transporcie lub przepędzaniu. Pierwszym czynnikiem wywołującym gorączkę transportową jest wirus, po nim do organizmu wnikają bakterie powodując włóknikowe zapalenie płuc.

Objawy choroby to gorączka (40-41 ̊C), duszności i włóknikowo-ropny wyciek z nosa oraz dyszenie z wyprostowaną szyją i pianą wokół pyska. Może dochodzić do nagłych padnięć, wywołanych nadmiarem toksyn produkowanych przez bakterie. Na chorobę wrażliwe jest młode bydło do 24 miesiąca życia, dorosłe osobniki na chorobę zapadają dużo rzadziej.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki