Choroby cieląt - radzimy, jak je rozpoznać i skutecznie leczyć

Choroby cieląt Choroby cieląt

Choroby cieląt mają wielorakie podłoże. Schorzenia mogą być wywołane przez bakterie, wirusy, pasożyty, grzyby, substancje trujące, nieodpowiednie żywienie, złe warunki zoohigieniczne oraz zbyt dużą obsadę zwierząt. Znaczny wpływ na zdrowie cieląt ma prawidłowe żywienie i stan fizjologiczny krów w fazie ciąży, rasa cielęcia oraz intensywność produkcji i sposób utrzymania. Choroby młodych mogą być dziedziczne, wrodzone lub nabyte. U cieląt występuje widoczna sezonowość zachorowań związana z wiosenno-letnimi miesiącami chowu.

Od momentu poczęcia można zapewnić cielętom skuteczne działania prewencyjne, dzięki którym wielu schorzeniom można zapobiec. Cielęta po porodzie są bardzo wrażliwe na czynniki chorobotwórcze, ponieważ układ odpornościowy nie pracuje prawidłowo. Pierwszą czynnością, która zabezpieczy młode przed zachorowaniem jest jak najszybsze podanie siary znajdującej się w mleku matki. 

Choroby cieląt można podzielić na:

  • Syndrom prenatalny

Na który składa się ochrona płodu, różnej przyczyny śmiertelność zarodków, cielęta martwo urodzone.

Cielęta martwo urodzone

Główną przyczyną martwo urodzonych młodych jest nieprawidłowa pomoc przy porodzie, przodowanie pośladkowe, przedłużający się poród, zamartwica, kwasica lub infekcje macicy. Zapobieganie polega na częstym badaniu krowy w okresie ciąży, dbaniu o jej dietę oraz obecności pracowników podczas porodu.

  • Syndrom noworodków

Syndrom słabego cielęcia

Podczas dwóch pierwszych tygodni życia cielęcia może pojawić się syndrom słabego cielęcia. Może mieć podłoże niedotlenienia mózgu, urazów porodowych, bakteryjne, wirusowe lub grzybicze. Cielę rodzi się słabe, podnosząc się traci równowagę.

Niedotlenienie i zamartwica

Głównym objawem niedotlenienia i zamartwicy jest charczący oddech, szmery w płucach, zaburzenia ze strony układu krążenia. Pierwsze sygnały można zauważyć podczas badania prenatalnego, kiedy akcja serca jest spowolniona.

Koliinfekcje

Zakażenie bakteriami Escherichia coli wywołuje dwie jednostki chorobowe. Posocznica cieląt objawia po jakimś czasie, cielęta zazwyczaj rodzą się zdrowe. Symptomy choroby nie są charakterystyczne- apatia, brak apetytu, biegunka, wzrost temperatury, spadek liczby oddechów. Leczenie w zaawansowanym stadium nie daje rezultatów, w początkowym stadium choroby podaje się antybiotyki.

Drugą jednostką chorobową jest biegunka wywołana przez E.coli. Objawia się bardzo częstym oddawaniem małych ilości wodnistego kału. Okolica odbytu jest silnie wybrudzona siwo-żółtymi fekaliami. Temperatura ciała stopniowo spada. Z leczeniem jest podobnie jak przy posocznicy. Leczenie jest skuteczne tylko w początkowych etapach choroby.

Biegunki u cieląt

Biegunki u cieląt mogą mieć również podłoże wirusowe. Wyróżnia się biegunkę Rotawirusową (objawy- żółta biegunka i ślinotok), Koronawirusową (biegunka śluzowa, z resztkami niestrawionego mleka) i Parwowirusową.

Zapalenie pępka i żył pępkowych

Objawia się obrzękiem i stanem zapalnym okolicy pępka. Przyczyną zapalenia jest przedostanie się ze środowiska zewnętrznego drobnoustrojów chorobotwórczych do kikuta pępowinowego. Zapobieganie polega na zachowaniu odpowiednich warunków zoohigienicznych pomieszczeń dla cieląt oraz higiena i odkażanie pępka po odcięciu od pępowiny do momentu zagojenia.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki