Wyjaśniamy, jak działają zbiorniki do przechowywania i chłodzenia mleka

Zbiornik do schładzania mleka Zbiornik do chłodzenia mleka

Prawidłowe przechowywanie i chłodzenie mleka ma decydujący wpływ na jakość produkowanego mleka zbiorczego dostarczanego do mleczarni. Nieodpowiednie warunki przechowywania oraz brak higieny zbiorników zmniejszają trwałość mleka oraz zwiększa się ryzyko nieprzyjęcia mleka do skupu. Mleko po doju ma temperaturę 35̊C, idealną do szybkiego rozwoju drobnoustrojów. Najlepszą metodą zahamowania tego procesu jest schłodzenie mleka.

Obecnie na rynku istnieje wiele firm zajmujących się dystrybucją zbiorników na mleko. Wybierając wielkość zbiornika chłodzącego należy wziąć pod uwagę dzienną ilość produkowanego mleka oraz częstotliwość odbioru przez mleczarnię.

W dużych fermach produkujących kilkaset litrów mleka dziennie, stosuje się zbiorniki chłodzące do temperatury 4̊C. Tak schłodzone mleko można magazynować ponad 18 godzin.

Metoda działania zbiorników chłodzących

Zbiornik chłodzący służy do magazynowania i przechowywania mleka zbiorczego ze wszystkich dojów jednego dnia. Zbiorniki zbudowane są z agregatu chłodniczego, mieszadeł oraz urządzeń sterowniczych nadzorujących temperaturę oraz szybkość wirowania mieszadeł. Zbiorniki są najczęściej cylindryczne, wykonane ze stali nierdzewnej z elementami gumowymi, dające się prosto wymienić i umyć.

Zbiornik może mieć różne pojemności, kupowane przez producentów mleka w zależności od wielkości produkcji. Spotykane są dwa typy; zbiornik RTF; o pojemności od 150 do 1600 dm3 i zbiornik CH o pojemności 1100 do 3200 dm3. Przeglądając oferty zbiorników na rynku, można spotkać i takie, które mają pojemność 8000 dm3.

Zbiornik posiada podwójną ściankę, pomiędzy którą przemieszcza się skroplony czynnik chłodzący, którym najczęściej jest freon lub amoniak. Silnik elektryczny napędza mieszadło, które mieszając utrzymuje równomierną temperaturę w całym zbiorniku. Częstotliwość obrotu mieszadła jest uzależniona od ilości mleka znajdującego się w zbiorniku. Jeśli jest go dużo mieszadło obraca się szybciej, jeśli mniej to obraca się wolniej. Zabieg ten ma na celu niedopuszczenie do zbytniego napowietrzenia mleka. Zbyt szybki obrót mieszadła może spowodować efekt zmaślenia mleka, czyli oddzielenia masła od maślanki. Zbiorniki posiadają w ściankach warstwę izolacyjną, dzięki której temperatura chłodzenia nie zmienia się.

W zbiornikach przepływowych zamiast pary stosuje się również zimną wodę, która krążąc zmienia temperaturę mleka. Chłodzenie mleka jest procesem wymiany ciepła. Z każdego litra ochłodzonego mleka można uzyskać 117 kJ energii, którą można w gospodarstwie wykorzystać do ogrzania wody. Wykorzystuje się do tego celu specjalne pompy ciepła- sprężarkowe, absorpcyjne, termoelektryczne.

Ciepłem, które uzyskano z ochłodzenia 1 litra mleka można podgrzać 1 litr wody do temperatury 45 ̊C. Zbiornik jest wyposażony w elektroniczny system sterujący i nadzorujący wszystkie procesy chłodzenia, mieszania oraz mycia całego urządzenia. Mycie i dezynfekcja może być przeprowadzana na kilka sposobów (najczęściej trzy opcje- w zależności od długości trwania procesu). Systemy posiadają urządzenia alarmujące w przypadku wystąpienia jakiejś usterki.

W Polsce używane są zbiorniki chłodnicze otwarte lub zamknięte. Wadą otwartych schładzarek jest możliwość przedostawania się zanieczyszczeń do mleka (much, kurzu, pyłu) i konieczność samodzielnego mycia. Zbiorniki zamknięte umożliwiają mycie automatyczne nawet najmniejszych zakamarków w ściankach i włazie wlotowym. Głowice służące do mycia kręcą się wokół własnej osi, a mycie odbywa się pod dużym ciśnieniem. Pompki dozują odpowiednie ilości środków myjących i dezynfekujących.

Zbiorniki na mleko są w pełni zautomatyzowane, dzięki czemu pracownicy fermy nie poświęcają czasu na mycie zbiorników i dbanie o utrzymanie temperatury wody np. tak jak w basenach na konwie. Mleko przechowywane w takich urządzeniach chłodniczych zachowuje swoją jakość i właściwości technologiczne, a rozwój drobnoustrojów jest zahamowany.

Autor: mgr inż. Dorota Kolasińska

Bibliografia:

  1. Mechanizacja produkcji zwierzęcej. Kowalik W., Lebiedowicz W., Siarkowski Z., Wrotkowski K., Wydawnictwo Akademii Rolniczej w Lublinie, Lublin 1999, ISBN 83-86761-78-4, 180-185
  2. Mechanizacja rolnictwa : maszyny i urządzenia do produkcji roślinnej i zwierzęcej. Kuczewski J., Waszkiewicz C., Wydawnictwo SGGW, Warszawa 2007, ISBN 83-7244-837-X, 451-453

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki