Na co zwracać uwagę, wybierając metodę pojenia cieląt?
Jak wybrać nasienie buhajów? Wymogi dla buhajów i cechy istotne przy wyborze nasienia
Zobacz także
Wielu hodowców bydła dużo czasu poświęca na dobór odpowiedniego buhaja do rozrodu lub jego nasienia. Większość krów w Polsce jest inseminowanych nasieniem buhajów wyszukiwanych indywidualnie z bazy katalogów firm. Na naszym rynku dostępne są katalogi buhajów polskich i zagranicznych.
Dobór buhaja nie jest prosty, ponieważ chcąc osiągnąć zamierzone efekty, należy przeanalizować wszystkie cechy przekazywane na potomstwo. Wybór buhaja ma ogromne znaczenie podczas genetycznego doskonalenia stada i całej populacji bydła w naszym kraju. Potencjał przekazywany na potomstwo ma decydujący wpływ na osiągane wyniki produkcyjne.
Pierwsze pytanie, jakie należy sobie zadać podczas wyboru buhaja, to jakiej użytkowości cielęta chcemy otrzymać. W sprzedaży dostępne jest nasienie seksowane lub nieseksowane. Po inseminacji krowy nasieniem seksowanym, można oczekiwać określonej płci cielęcia i nastawić się na dalszą produkcję. W katalogach firm dystrybuujących nasienie znajdziemy buhaje o użytkowości mięsnej lub mlecznej.
W Polsce najpopularniejszą rasą są krowy holsztyńsko-fryzyjskie, o użytkowości typowo mlecznej. Krowy mleczne można kryć buhajami mlecznymi lub mięsnymi. W efekcie kojarzenia z buhajem mlecznym hodowca może uzyskać jałówki hodowlane na remont własnego stada lub buhajki mleczne, które są opasane do określonych mas ciała i sprzedawane na rzeź. Krowy mleczne pokryte buhajem rasy mięsnej, wydają na świat potomstwo będące mieszańcem o dobrej wydajności mlecznej i umięśnieniu. Cielęta tego typu przeznacza się na opas, lub do dalszego przekształcania stada mlecznego w mięsne.
Po podjęciu decyzji, jakiej użytkowości oczekujemy od cieląt, dokonujemy wyboru konkretnego buhaja mlecznego lub mięsnego posiłkując się katalogami firm zajmującymi się oceną użytkowości buhajów oraz sprzedażą nasienia.
Wybór buhaja
W katalogach firm znajdują się tabele szeregujące buhaje w zależności od wartości hodowlanej, na którą wpływa bardzo wiele cech, a ocena użytkowości jest procesem długotrwałym. Najczęściej oceny buhaja dokonuje się na podstawie jego potomstwa- buhajków lub jałówek hodowlanych. Na listach buhaje sytuowane są w zależności od indeksu PF „Produkcyjność i Funkcjonalność”.
Potomstwo po buhaju jest oceniane podczas chowu w specjalnych „wychowalniach buhajów” lub „wychowalniach jałówek” oraz w fermach, z których pochodzą młode. Po przeprowadzeniu odchowu i osiągnięciu odpowiedniego wieku, buhaje są kwalifikowane do rozrodu w stacjach unasieniania.
W ofercie katalogów nasienia buhajów podane są wartości cech pokrojowych i produkcyjnych. Dzięki ocenie wartości hodowlanej samców można dokonać porównania wszystkich cech. W tabelach podane są wartości np. dotyczące wydajności mlecznej +800 kg, co oznacza, że dany buhaj ma wyższą o 800 kg mleka wydajność od przeciętnej wartości hodowlanej innych buhajów w danym kraju. Bardzo ważne jest przy takiej analizie odniesienie tylko do jednego katalogu z danego państwa, ponieważ przeciętne wartości danych cech mogą się różnić w innych krajach.
Ogromnym błędem podczas doboru nasienia jest zwracanie uwagi tylko i wyłącznie na wysoką wydajność mleka. Może okazać się, że sama wydajność mleczna ulegnie poprawie, ale obniży się zawartość białka i tłuszczu w mleku. Dlatego wybierając buhaja należy sprawdzić w tabelach wydajność mleczną córek danego buhaja, zawartość tłuszczu i białka w ich mleku.
czytaj dalej...Zobacz także
-
-
-
-
4770 , 0 , 0 , 0 Na co zwracać uwagę, wybierając metodę pojenia cieląt?