Od czego zależy skład i jakość mleka? Wyjaśniamy!

Mleko Dojenie krowy

Skład i jakość mleka zależy od dwóch grup czynników- genetycznych i środowiskowych. Jakość mleka nie jest wartością stałą, zależy od szeregu czynników, z którymi ma bezpośredni kontakt zwierzę lub mleko. Zmiany mogą nastąpić w organizmie, podczas doju lub np. w pomieszczeniach, w których przechowuje się mleko lub podczas transportu. Skład mleka jest również cechą zmienną, na którą może mieć wpływ mnóstwo czynników.

Wśród czynników genetycznych mogących mieć wpływ na skład i jakość mleka można wymienić typ użytkowy, rasę lub odmianę. Druga grupa czynników, która ma ważny wpływ to wpływ środowiska, w którym przebywa zwierzę. Najważniejsze czynniki środowiskowe mogące mieć wpływ na wyżej wymienione cechy mleka to przede wszystkim żywienie, pielęgnacja, zdrowotność stada, sposób utrzymania, higiena doju, dostęp do pastwiska, pora roku, temperatura, wilgotność i wiele innych.

Na skład mleka mogą mieć wpływ parametry określające laktację- długość laktacji, numer laktacji lub wiek zwierzęcia. Obecnie przeprowadza się wiele badań na temat zmian w składzie i jakości mleka w zależności od wpływu różnych czynników.

Skład mleka

Mleko składa się z białek (białka serwatkowe, kazeina, alfa i beta-laktoglobulina, laktoferyna, lizozym, immunoglobuliny), tłuszczów (wielonienasycone oraz nasycone), laktozy, witamin oraz minerałów. Rozbieżności w składzie mleka są zależne od szeregu wyżej wymienionych czynników.

Mleko krowie zawiera od 3,0- 4,3 % białka; 3,9-5,7% tłuszczu; 4,5-4,9 % laktozy.

Mleko owcze zawiera 4,6-5,8 % białka; 4,5-8,6 % tłuszczu; 4,6-5,8 % laktozy.

Mleko kozie zawiera 2,8-4,0 % białka, 3,3-5,5 % tłuszczu; 4,4-4,5 % laktozy.

Zawartość białka i tłuszczu jest cechą wysoko odziedziczalną, dzięki czemu można ją doskonalić poprzez krzyżowanie ras o niższej zawartości tych składników z rasami o wyższej zawartości (np. rasa Jersey posiada wysoką zawartość tłuszczu w mleku). Udowodniono znaczący wpływ żywienia zwierząt na wydajność, zdrowotność, zwiększenie zawartości tłuszczu w mleku i w mniejszym stopniu zawartości białka. Ogromny wpływ na skład i jakość mleka ma prawidłowy bilans dawki paszowej zadawanej zwierzętom.

Zawartość składników odżywczych mleka można modyfikować poprzez system utrzymania. Korzystniejszy profil kwasów tłuszczowych mleka można uzyskać utrzymując zwierzęta na zróżnicowanym pod względem składu roślin, pastwisku w sezonie wiosenno-letnim. Na rynku występuje bardzo wiele dodatków paszowych zmieniających w korzystny sposób skład mleka (mocznik, oleje roślinne, aminokwasy). Poprzez zmiany w składzie mleka można wykryć również wiele nieprawidłowości tj. choroby metaboliczne czy zaburzenia gospodarki mineralnej.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki