Jak hodować cielaki mięsne? Poznaj klucz do sukcesu!

Hodowla cielaków mięsnych Hodowla cielaków mięsnych

W Polsce gospodarstw zajmujących się hodowlą cielaków mięsnych jest zdecydowanie mniej niż tych nastawionych na produkcję mleka. Wielu hodowców jednak potrafi dostrzec zalety takiej działalności i w pełni wykorzystać jej potencjał.

Zalety hodowli cielaków mięsnych

Do niewątpliwych zalet hodowli cielaków mięsnych zalicza się niskie koszty związane z utrzymaniem bydła w fazie wzrostu. Potrafi ono efektywnie wykorzystać trwałe użytki zielone i pasze gospodarskie przy małym udziale pasz treściwych. Bydło mięsne nie jest tak wymagające, jak mleczne jeśli chodzi o sposób utrzymania. Nie trzeba więc inwestować w nowoczesne technologie w oborach (krowy nie są dojone), czy jakoś szczególnie dostosowywać pomieszczenia dla zwierząt. Oprócz tego rzadziej chorują, a także jest przy nich zdecydowanie mniej pracy, co oszczędza czas hodowcy oraz ogranicza nakłady finansowe przeznaczane na pracowników. W hodowli można wykorzystać mało wartościowe użytki zielone. Polska wołowina jest chętnie kupowana zagranicą. Niemniej u nas zbyt materiału hodowlanego jest ciągle niewielki.

Kluczem do sukcesu w hodowli cielaków mięsnych jest wybranie rasy bydła dostosowanej do warunków klimatycznych, systemu opasu (ekstensywnego lub intensywnego) oraz planowanego początkowego wkładu finansowego. Trzeba wziąć pod uwagę dostępność pasz. Ważna jest także łatwość wycieleń (możliwe potencjalne straty związane z upadkami oraz kosztami pomocy porodowej). W hodowli bydła mięsnego w Polsce dokonuje się krzyżowania, których efektem są osobniki o korzystnych cechach ze strony matki (dobra płodność i mleczność) oraz ojca (dobra mięsność i wydajność rzeźna)

Występujące w Polsce rasy bydła mięsnego

Charolaise - należy do ras wcześnie dojrzewających. Pierwsze wycielenie ma miejsce w 25 miesiącu życia. Dorosłe buhaje osiągają masę ciała około 1100 kg. Przyrosty dobowe w opasie intensywnym wynoszą nawet  1,4 kg na dobę. Krowy tej rasy cechują ciężkie porody dużych cielaków. Nadaje się do opasu intensywnego.

Limousine - jest to najpopularniejsza w Polsce rasa bydła mięsnego. Jej osobniki wcześnie osiągają dojrzałość hodowlaną. Buhaje rosną do około 1100 kg. Mają silny instynkt stadny. Porody odbywają się raczej bez problemów. Bydło przeznacza się na opas intensywny.

Simentale - buhaje ważą 900-1100 kg. Jest to bydło długowieczne o użytkowości mięsno - mlecznej. Wydajność produkcyjna krów trwa do 15 lat.

Aberdeen angus - buhaje opasowe osiągają 900 kg. Charakterystyczna jest bezdrożność. Cechują się najwyższą spośród bydła mięsnego wydajnością rzeźną.

Hereford - jest to rasa późno dojrzewająca – pierwsze wycielenie ma miejsce w 36 miesiącu życia. Masa ciała dorosłego buhaja wynosi ok 850 kg. Nadaje się do wypasu ekstensywnego.

W przypadku zmiany kierunku produkcji z mlecznego na mięsny można wykorzystać obecne krowy ze stada podstawowego. Kryje się je bykami ras typowo mięsnych. Tym sposobem przy niskim nakładzie pieniężnym w ciągu około 8 lat uzyska się stado bydła mięsnego. Można także zacząć od hodowli bydła czystorasowego mięsnego, ale wiąże się to już z dodatkowymi kosztami.

Cielaki mięsne szybko przybierają na masie, jeśli są odpowiednio żywione. Przy matce pozostają przez pierwsze pół roku życia. Odstawione ważą około 180-200 kg. Krowy wykorzystywane są tylko do rozpłodu, a ich mleko służy jedynie do odchowu cieląt.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki