Bydło rasy simental - opis, charakterystyka i zalety

Krowa rasy simental Krowa rasy simental

Bydło rasy Simental jest rozpowszechnione na całym świecie, szacuje się, że stanowi około 50% populacji. Szeroki obszar występowania jest związany z doskonałą adaptacją zwierząt do różnych warunków środowiska. Występują nawet w Afryce, na Syberii oraz w Alpach. Simental w Polsce jest użytkowany dwukierunkowo, ponieważ posiada bardzo dobre cechy mleczne oraz mięsne.

Pochodzenie i historia w Polsce

Simentale pochodzą ze Szwajcarii z doliny rzeki Simme, skąd wzięła się ich nazwa. Eksport rasy do Polski rozpoczął się na przełomie XVIII i XIX wieku. Początkowo, najwięcej gospodarstw utrzymujących te krowy było zlokalizowanych na wschodzie Polski, z czasem rozprzestrzeniły się na cały obszar naszego kraju. Ówcześnie było użytkowane mlecznie (produkcja mleka, serów i solonego masła), mięsnie oraz jako siła pociągowa.

Obecnie najwięcej hodowli rasy simentalskiej znajduje się w południowo- wschodniej Polsce.

W 1994 roku powstał Polski Związek Hodowców Bydła Simentalskiego należący do Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, który posiada własny program hodowlany dla rasy Simental. Zadaniem związku jest zrzeszanie hodowców, wzrost użytkowości mlecznej i mięsnej, doskonalenie rasy, szkolenia hodowców oraz szereg innych bardzo ważnych funkcji mających na celu uszlachetnienie polskich simentali.

Charakterystyka

Rasa należąca do grupy bydła dużego kalibru, posiadająca cechy charakterystyczne dla ras mlecznych oraz mięsnych.

Mają silną konstytucję, budowę wpisaną w prostokąt, szerokie rozstawienie kończyn. Kłoda i duża szeroka głowa przypomina bydło rasy mięsnej, ale rozbudowane, wysoko zawieszone, głębokie wymię jest typowe dla rasy mlecznej. Simentale cechuje bardzo dobre, równomierne umięśnienie.

Krowy mają plamiste umaszczenie od słomkowej do czerwonej barwy z białymi elementami. Śluzawica, racice i rogi są cieliste, a kiść ogona, wymię i głowa są zawsze białe.

Krowy osiągają w kłębie 140 cm i 744 kg masy ciała, a buhaje 153 cm i nawet 1230 kg.

Rozród i płodność

Simentale należą do ras wcześnie dojrzewających, pierwsze wycielenia można zaobserwować w 30 miesiącu życia jałówek. Okres między wycieleniami średnio trwa około 390 dni. Cielęta ważą od 35 do 45 kg w zależności od płci.

Krowy mają dobry wskaźnik zapłodnień z zabiegów inseminacyjnych, a ponadto cechuje je łatwość ocieleń. Posiadają prawidłową budowę zadu oraz szeroką miednicę, która usprawnia porody. Cielęta mają niski wskaźnik upadków, charakteryzują się dużą żywotnością i zdrowotnością.

Krowy rasy simental, które posiadają prawidłową budowę ciała, nóg oraz mają małe skłonności do mastitis mogą być użytkowane rozpłodowo przez długie lata. Od jednej samicy można uzyskać aż 12-16 cieląt.

Użytkowość mleczna

Krowy simentalskie nie różnią się znacznie od krów wysokowydajnych np. rasy holsztyńsko-fryzyjskiej. Produkują w 305-cio dniowej laktacji mniej mleka, ale dzięki temu są wykorzystywane w stadzie dłużej, a hodowca nie musi ponosić kosztów wychowu jałówek remontowych. Średnia wydajność to około 4 000 l, natomiast oceniane rekordzistki rasy simental mają wydajność od 7 000 do 10 000 l podczas laktacji. Mleko zawiera około 4,06% tłuszczu i 3,36% białka.

Mleko posiada niską zawartość komórek somatycznych i drobnoustrojów w porównaniu z mlekiem innych ras. Wskazuje to na niewielkie prawdopodobieństwo występowania w stadzie zapalenia wymienia

W badaniach Strzetelski (2008) stwierdził, że najmniejszą wydajność mają pierwiastki, czyli krowy w pierwszej laktacji. Podczas kolejnych laktacji, wydajność wieloródek wzrastała, tak aby osiągnąć szczyt w piątej laktacji (około 5 300 kg w 305-cio dniowej laktacji).

Porównywano również wpływ systemu utrzymania na wysokość wydajności oraz zawartość tłuszczu w mleku i uzyskano ciekawe wyniki. Najlepszą wydajność uzyskały krowy utrzymywane w oborach wolnostanowiskowych z dostępem do wybiegów i pastwisk. Najwyższy procent tłuszczu zaobserwowano u krów utrzymywanych w oborze uwięziowej.

Mleko simentali charakteryzuje się wysoką jakością mikrobiologiczną i dużą zawartością kazeiny, która wpływa bezpośrednio na wytwarzane z mleka produkty. Sery z mleka rasy simental są znane i poszukiwane na całym świecie. Największym zainteresowaniem cieszy się ser wytwarzany z mleka krów utrzymywanych systemem pastwiskowym i żywionych paszami ekologicznymi. Cechują go znakomite walory smakowe oraz dobry skład nienasyconych kwasów tłuszczowych i duża zawartość witaminy D.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki