Bydło opasowe - hodowla, systemy i rodzaje opasu

Bydło opasowe Bydło opasowe na pastwisku

W Polsce bydło opasowe stanowią rasy o dwukierunkowym typie użytkowym mięsno-mlecznym lub mleczno-mięsnym, typowe rasy mleczne i rasy mięsne. Cielęta do opasu pozyskuje się głównie z krzyżowań towarowych krów mlecznych (rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej) z buhajami ras mięsnych.

W hodowli bydła mięsnego do opasu powinny być wykorzystywane wszystkie osobniki, które nie zostały przeznaczone na remont stada.

Systemy opasu

W hodowli bydła mięsnego wyróżnia się trzy systemy opasu, które są związane z jakością i ilością podawanych pasz oraz z systemem utrzymania. Wybór intensywności opasu zależy od zasobów paszowych w gospodarstwie.

Opas intensywny

Opas intensywny ma na celu uzyskanie jak najwyższej masy ciała w jak najkrótszym czasie. Zwierzęta całorocznie są utrzymywane w budynkach inwentarskich i nie korzystają z wybiegów.

Aby uzyskać wysokie przyrosty w dawce należy zastosować duży udział paszy treściwej (mieszanek zbożowych). Często pasza treściwa stanowi 1% masy ciała opasa.

Oprócz paszy treściwej, w dawce znajdują się również pasze objętościowe takie jak siano, mające działanie dietetyczne oraz wysokoenergetyczna kiszonka z kukurydzy. Kiszonka najczęściej jest podawana do woli. Jeśli ferma bydła jest zlokalizowana w pobliżu przetwórni rolno-spożywczych, można dawkę uzupełnić produktami ubocznymi przemysłu tj. melasa, wysłodki buraczane, wytłoki.

Aby uzyskać opasa o masie 500 kg, wykorzystuje się 1,2 tony paszy treściwej, 6,5 tony kiszonki i 400 kg siana.

Do opasu intensywnego najlepiej wykorzystać młode buhajki, do masy 450-600 kg i przyrostach 1000-1200 kg. Jałówki opasa się do masy 400 kg, żeby otłuszczenie tuszy nie było nadmierne.

W efekcie opasu intensywnego, otrzymuje się mięso pochodzące od młodych osobników, soczyste, marmurkowate, ale o dość dużym otłuszczeniu.

Opas półintensywny

Opas półintensywny to połączenie opasu intensywnego z ekstensywnym. Trwa około 20-22 miesięcy, a opasy osiągają masę ciała około 500-550 kg.

Ten rodzaj opasu jest podzielony na dwa etapy.

Od 6 miesiąca życia młode bydło znajduje się całodobowo na pastwisku, zielonka stanowi jedyną paszę. Po zakończeniu sezonu pastwiskowego, rozpoczyna się opas intensywny. W budynkach zwierzęta rekompensują wzrost i masę ciała, otrzymując pasze treściwe i objętościowe. Przyrosty dochodzą nawet do 1500 g dziennie.

Wynikiem takiego systemu żywienia jest masywna tusza, o umiarkowanym otłuszczeniu i dobrej jakości wołowinie.

Opas ekstensywny

Polega na wykorzystaniu dwóch sezonów pastwiskowych i pasz pochodzących z własnego gospodarstwa. Zwierzęta opasa się do 24-30 miesięcy życia i wykorzystuje głównie jałówki i wolce. Przyrosty dzienne młodych zwierząt wynoszą około 600-800 g dziennie. W zimie bydło przebywa w oborze i jest żywione kiszonką z kukurydzy, sianokiszonką i produktami ubocznymi przemysłu rolno-spożywczego. Po zakończeniu opasu zwierzęta ważą około 400-500 kg.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki