Rasy bydła mięsnego - charakterystyka i zdjęcia

Rasa hereford Bydło rasy angus

Rasy bydła mięsnego klasyfikuje się w zależności od masy ciała i wymiarów oraz kraju pochodzenia.

Podział na rasy według wielkości zwierząt, wyróżnia;

Rasy duże to charolaise, limousine, blonde d’aquitaine, simental, marchigiana, salers, belgian blue. Charakteryzują się dosyć dużymi wymaganiami żywieniowymi i środowiskowymi. Wykorzystywane są w intensywnej produkcji, ze względu na duże masy ciała, szybki przyrost, dobre umięśnienie i niewielkie otłuszczenie.

Rasy średnie to welsh black, piemontese, hereford i angus. Te rasy mają wybitne cechy rzeźne, znakomite umięśnienie, a mięso cechują wspaniałe walory smakowe.

Rasy małe to highland i galloway, wykorzystywane w chowie ekstensywnym, charakteryzują się dobrymi parametrami rozrodu i wydajnością rzeźną.

Rasy bydła mięsnego hodowane w Polsce dzieli się również ze względu na kraj pochodzenia.

Rasy brytyjskie

Hereford

Hereford należy do grupy średnich ras. Buhaje ważą około 900 kg, krowy około 600 kg, w kłębie mają od 130 do 135 cm. Hereford ma charakterystyczne ubarwienie, głowa, brzuch i klatka piersiowa jest biała, a reszta ciała ma barwę od czerwonej do brunatnej. Kopyta i włosy ogona również są białe.

Ta rasa ma typową budowę ciała dla bydła mięsnego, czyli wpisaną w prostokąt, nogi są krótkie, szeroko rozstawione, klatka piersiowa głęboka, a grzbiet długi i szeroki. Na głowie występują rogi skierowane do tyłu, czoło jest duże i płaskie.

Hereford należy do ras wcześnie-dojrzewających, jałówki kryje się w wieku 15-18 miesięcy. Krowy są opiekuńcze, mają dobre wskaźniki płodności i łatwo się cielą.

Dzienne przyrosty mogą maksymalnie dojść do 1000 g, a buhajki w wieku 18 miesięcy osiągają nawet 650 kg.

Mięso pochodzące od Hereforda charakteryzuje się soczystością i marmurkowatością, o dość dużej ilości tłuszczu.

Bydło tej rasy doskonale adaptuje się do niekorzystnych warunków klimatycznych i doskonale wykorzystuje pastwiska niezbyt dobrej jakości. Idealnie nadaje się na chów ekstensywny, przy minimalnej pracochłonności człowieka.

Angus

Angus to rasa bydła średniej wielkości, krowy osiągają masę ciała 550-600 kg i 125 cm w kłębie, natomiast buhaje 900 kg masy ciała i 130 cm w kłębie.

Wyróżnia się dwie odmiany, pierwsza ubarwiona jednolicie na czarno, druga na czerwono, obie są pozbawione rogów. Mają niewielką głowę, krótką szyję, nisko osadzony tułów na szeroko rozstawionych nogach. Mają gładką, lśniącą sierść i miękką skórę.

Angus również należy do ras wcześnie dojrzewających, jałówki można kryć w wieku 15 miesięcy. Wydajność mleczna wystarcza głównie na wykarmienie potomstwa. Młode buhajki mogą osiągać przyrost 900 g na dzień i być ubijane w wieku 8 miesięcy, o masie 300 kg (na młodą wołowinę).

Rasa Angus, podobnie jak Hereford może być utrzymywana pastwiskowo, doskonale się przystosowuje do niekorzystnych warunków pogodowych i dobrze wykorzystuje pasze objętościowe.

Mięso pochodzące od Angusa jest znane na całym świecie i cechuje się znakomitymi walorami smakowymi.

Galloway

Galloway jest rasą przystosowaną do trudnych warunków klimatycznych, niedoborów paszy i słabej jakości pastwisk.

Wielkością krowy i buhaje przypominają Angusa. Mają brązową, czarną lub czerwoną, dość długą, dwuwarstwową sierść i są bezrogie. Cielęta rodzą się łatwo, mają około 27-29 kg i szybko przybierają na masie po urodzeniu.

Highland

Szkockie bydło górskie to długowłose bydło małego kalibru, posiada jasnobrązową okrywę włosową i dość długie rogi. Krowy ważą około 400 kg i mają w kłębie 105 cm, a buhaje 620 kg i 120 cm w kłębie. Posiadają wszystkie cechy charakteryzujące bydło opasowe.

Znakomicie przystosowane do niekorzystnych warunków środowiska. Obecnie w Polsce hodowane są w parkach i gospodarstwach agroturystycznych.

Welsh black (czarne bydło walijskie)

Welsh black należy do grupy ras średniej wielkości. Krowy osiągają masę ciała około 700 kg i wzrost 130 cm, a buhaje nawet 1000 kg i 140 cm w kłębie.

Rasa ta jest całkowicie czarna, pokryta dość długą sierścią, zazwyczaj występują białe rogi. Należy do ras wcześnie dojrzewających, długowiecznych, odpornych i łatwo ocielających się. Matki są łagodne, mają dobry instynkt macierzyński i dość dobrą wydajność mleczną jak na rasę typowo mięsną.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki