Przemieszczenie trawieńca – niebezpieczna choroba układu pokarmowego bydła

Krowa Przemieszczenie trawieńca może pojawić się u już kilkudniowych cielaków

Przemieszczenie trawieńca zalicza się do jednej z najczęstszych przyczyn zaburzeń przewodu pokarmowego u bydła. Objawy zauważalne przez hodowcę są niespecyficzne, przez co często niezbędna pomoc lekarza weterynarii przychodzi późno. Trawieniec  podwieszony jest na luźnej sieci, która zawiera naczynia krwionośne zaopatrujące ten narząd.

Trawieniec fizjologicznie znajduje się w prawo-brzusznym odcinku jamy brzusznej. Luźna sieć podtrzymująca narząd umożliwia jednak jego przesunięcie na prawą lub lewą stronę. Przemieszczony trawieniec, jeśli jest długo nieleczony, może ulec skręceniu wokół własnej osi. Skręt jest sytuacją zagrażającą życiu i kończy się zgonem, jeśli nie zostanie w porę zoperowany.

Przyczyny przemieszczenie trawieńca

Przemieszczenia na stronę lewą są spotykane częściej niż na prawą. Najwięcej przypadków notuje się w sześciu tygodniach po porodzie, lecz rzadziej występują także u innych sztuk bez względu na etap laktacji, ciążę czy wiek. Przemieszczenie prawostronne może wystąpić już u kilkudniowych cieląt, a w późniejszym wieku notuje się u nich zarówno te prawo- jak i lewostronne. Narażone są także byki. Nie do końca wiadomo, co wywołuje przemieszczenie trawieńca. Znane są natomiast czynniki, które bez wątpienia sprzyjają temu zaburzeniu. Należą do nich:

Zaburzenia motoryki trawieńca i innych odcinków przewodu pokarmowego. Towarzyszą wielu chorobom wewnętrznym bydła mlecznego. Najczęściej koreluje z niedoborami wapnia oraz chorobami z przebiegającym zatruciem ogólnoustrojowym organizmu (ciężkie stany zapalenia wymienia, zapalenia macicy, zatrzymanie łożyska, ketoza). Atonia występuje także często podczas głodzenia, gdy z powodu braku apetytu przedżołądki nie są prawidłowo wypełnione treścią pokarmową. Sprzyja temu także skarmianie wysokoskoncentrowanymi paszami z za małym dodatkiem pasz objętościowych. Zahamowana motoryka trawieńca sprzyja nadmiernemu wytwarzaniu gazu, który jest przyczyną przemieszczeń tego narządu, szczególnie na stronę lewą.

Okołoporodowe zmiany w stosunkach anatomicznych narządów. Przed porodem wypełniona, ogromna macica spycha inne narządy z ich fizjologicznego ułożenia w przedniej części jamy brzusznej.

Nadmierna ilość lotnych kwasów tłuszczowych. Występuje na skutek skarmiania wysoko kwasowymi paszami (kiszonka z kukurydzy, silnie fermentujące zboża). Lotne kwasy tłuszczowe wpływają negatywnie na motorykę przewodu pokarmowego.

Predyspozycje genetyczne. Występuje korelacja między wydajnością mleczną krowy a jej podatnością na przemieszczenie i skręt trawieńca. Postęp genetyczny warunkujący wysokie cechy produkcyjne bydła mlecznego pociągnął za sobą także większą ilość przypadków zaburzeń tego narządu. U współczesnych krów występuje większa kubatura jamy brzusznej co umożliwia także swobodniejsze ruchy organów stanowiących jej zawartość. W praktyce przemieszczenia trawieńca są spowodowane kilkoma czynnikami naraz. 

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki