Przebieg ciąży i poród u krów - najważniejsze informacje

Krowa chwilę po wycieleniu Krowa w ciąży

Prawidłowy przebieg ciąży u krów jest bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na ekonomikę chowu i hodowli bydła mlecznego i mięsnego. Rozród bydła ma na celu uzyskanie jak największej liczby potomstwa.

Cielęta są wykorzystywane na remont stada (jałówki hodowlane), jako materiał rzeźny oraz celu powiększenia stada. Odpowiedni przebieg ciąży u krów zależy od wielu czynników działających na zwierzę w całym cyklu produkcyjnym.

Budowa narządów płciowych

Znajomość budowy narządów rozrodczych krów i ocena ich zdrowotności wpływają na efektywność rozrodu.

Narządy płciowe dzielą się na zewnętrzne i wewnętrzne. Do zewnętrznych należy srom, składający się z warg sromowych, łechtaczki oraz szpary sromowej. Wewnętrzne narządy płciowe rozpoczyna odcinek zwany przedsionkiem pochwy. Pochwa może mierzyć nawet 30-40 cm. Pomiędzy przedsionkiem i pochwą znajduje się ujście cewki moczowej, na które należy szczególnie uważać podczas zabiegu inseminacji.

Szyjka macicy znajduje się pomiędzy pochwą, a macicą i pełni funkcję ochronną przed infekcjami, dla macicy oraz rozwijającego się płodu. Macica krów jest dwurożna i posiada w swej budowie trzon oraz rogi. Do rogów macicy przylegają jajniki, pełniące funkcje regulacyjne dla gospodarki hormonalnej oraz produkują hormony i komórki jajowe. Komórki jajowe znajdują się w pęcherzykach. Po pęknięciu na pęcherzyku wytwarza się ciałko żółte. Krowy są zwierzętami poliestralnymi, komórki rozrodcze są produkowane cały rok.

Cykl płciowy i ruja

Cykl płciowy krów trwa 21 dni, od jednej owulacji do drugiej. Najważniejszym etapem cyklu dla hodowcy jest ruja, ponieważ wtedy może dojść do zapłodnienia komórki jajowej. Ruja objawia się na wiele sposobów, warto je znać w celu szybkiego rozpoznania i dopuszczenia krowy do rozrodu. Każda pominięta lub niezauważona ruja i brak zapłodnienia to straty ekonomiczne dla gospodarza.

Charakterystycznym objawem rui jest obskakiwanie przez inne krowy. Widoczne symptomy można zaobserwować w okolicy sromu. Występuje nabrzmienie i zaczerwienienie sromu, wyciek śluzu oraz wydłużenie szpary sromowej. Zwierzęta stają się niespokojne, porykują, zwiększa się liczba kroków podczas doby, tracą apetyt. Ruja trwa około 18 godzin.

Uwolnienie komórki jajowej z pęcherzyka następuje około 12 godzin po ustąpieniu objawów rujowych.

Krycie naturalne i inseminacja

Do krycia naturalnego dopuszcza się buhaje, po ówczesnym przebadaniu nasienia i kontroli stanu zdrowotnego krowy i jej narządów rozrodczych. Nasienie deponowane jest do pochwy. Do zapłodnienia dochodzi w jajowodzie po wniknięciu plemnika o wnętrza jaja. Zapłodniona komórka jajowa- zarodek przemieszcza się do macicy.

Zdolności reprodukcyjne

Krowy co najmniej do ósmego roku życia powinny corocznie dawać jedno cielę. Zdolności reprodukcyjne zmniejszają się z wiekiem zwierzęcia, ma na to wpływ szereg czynników. Bardzo istotne jest przeprowadzanie badań weterynaryjnych w stadzie. Najczęściej w stadach bydła występują takie wady jak; niedorozwój jajników lub macicy i cysty jajnikowe oraz zakażenia powstałe po poprzednich ciążach uniemożliwiające zacielenie.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki