
Obory dla bydła opasowego - przegląd systemów utrzymania bydła mięsnego
Krowy mleczne utrzymywane są w dwóch podstawowych systemach, uwięziowym i wolnostanowiskowym.
Obora wolnostanowiskowa to budynek, w którym krowy utrzymywane grupowo mogą się swobodnie przemieszczać. W każdej oborze tego typu są wydzielone strefy legowiskowa, paszowa i gnojowa. W zależności od strefy wypoczynkowej wyróżnia się boksy, kombiboksy, głęboką ściółkę lub kojec samoczyszczący ze spadkiem. Kojec samoczyszczący ze spadkiem nie jest zalecany do hodowli bydła mlecznego.
Obora wolnostanowiskowa wyposażona w boksy umożliwia wszystkim krowom leżenie w tym samym czasie. Boks jest to część legowiskowa oddzielona od reszty pomieszczenia metalowymi przegrodami, skonstruowana tak aby zapewnić krowie indywidualne miejsce do odpoczynku i dystans od innych krów. Na każdą krowę powinien przypadać jeden boks. W boksie stosuje się legowiska z piasku, materacy gumowych, wiórów lub słomy. Barierki ograniczające przestrzeń boksu nie powinny przeszkadzać krowie w kładzeniu i wstawaniu. Boksy powinny mieć wymiary; 120 cm szerokości i 260 cm długości. Na barierkach bocznych jest umieszczana poręcz karkowa, służąca do odsuwania krowy o krok w tył podczas wstawania. Zabezpiecza to powierzchnię legowiskową przed zabrudzeniem kałem i moczem.
Kombiboksy spełniają podwójną funkcję wypoczynkowo-żywieniową. Znajdują się bezpośrednio przy kanale paszowym. Kombiboksy stosowane są w zmodernizowanych oborach. Wadami tego systemu są wypróżnianie się zwierząt na część legowiska i straty paszy.
System najkorzystniejszy dla krów, umożliwia wybór wygodnego, ciepłego legowiska. Występują dwa rodzaje rozwiązań; część legowiskowa obory jest pokryta głęboką ściółką, a część paszowa ma podłogę szczelinową albo pełną, lub cała powierzchnia obory jest pokryta ściółką i występuje regulowana przegroda paszowa.
Zalety głębokiej ściółki;
Wady głębokiej ściółki;
Krowy w oborach wolnostanowiskowych otrzymują paszę w korytarzach paszowych ręcznie lub mechanicznie wozem paszowym. W nowoczesnych oborach korytarz paszowy przebiega przez środek budynku, dzięki czemu wóz paszowy swobodnie przejeżdża rozsypując paszę na stół paszowy.
Barierki oddzielające krowy od korytarza powinny być wyposażone w przegrody barkowe. Dzięki nim krowy nie rywalizują o miejsce przy stole paszowym. Należy zapewnić tyle stanowisk paszowych ile jest zwierząt w oborze.
W oborach wolnostanowiskowych coraz częściej można spotkać automatyczne stacje paszowe. Krowy mają na uchu kolczyk, którego numer po wejściu krowy do stacji jest sczytywany przez urządzenie i wydawana jest pasza dostosowana do wieku, wagi i stanu fizjologicznego zwierzęcia.
Oborę należy tak zaplanować aby zmniejszyć pracochłonność do minimum. Najwygodniejsze dla hodowcy są korytarze gnojowe z podłogą szczelinową (łatwa w myciu i dezynfekcji). System ten niestety jest niezdrowy dla racic krów, powoduje uszkodzenia mechaniczne i kulawizny. Najczęściej stosowany jest system z pełną podłogą w korytarzu gnojowym. Sprzątanie polega na wykorzystaniu sprzętów zgarniających obornik z podłogi. Czynność należy przeprowadzać dość często aby zachować czystość
W oborach z głęboką ściółką strefa gnojowa jest jednocześnie strefą legowiskową. Należy ją codziennie uzupełniać świeżą i suchą słomą.
czytaj dalej...Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!
Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska
Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl