Jałówki hodowlane – żywienie, pielęgnacja i chów

Jałówka Wypas jałówki

Jałówki hodowlane zasługują na szczególną uwagę hodowcy. To one bowiem są przyszłością stada. Od nich będzie zależała opłacalności produkcji i to one będą wydawać na świat potomstwo, z którego część zostanie w gospodarstwie i utworzy stado podstawowe.

Najwięcej pod względem genetycznym można zyskać sprowadzając jałówki hodowlane z importu (np. z Holandii, Francji, Włoch). Nie nadają się one jednak do wszystkich gospodarstw ze względu na różnice w utrzymaniu i żywieniu w tych krajach. Niekorzystnie wpływa też nagła zmiana klimatu. Transport jest również dodatkowym czynnikiem obciążającym młode organizmy i wywołującym stres u zwierząt. Żeby zakupić odpowiedni materiał do danego stada najlepiej skorzystać z porad selekcjonera z firmy zajmującej się sprowadzaniem jałówek. Dobrym rozwiązaniem jest zakup materiału hodowlanego z gospodarstw likwidujących produkcję, wtedy do wyboru zostaje dużo dobrych osobników. W przypadku inseminacji warto zainwestować w dobrej jakości seksowane nasienie.

W warunkach niestabilnych cen mleka jałówki hodowlane można kryć rasami mleczno-mięsnymi (w Polsce najpopularniejsze są simentale). Mleczność jest wtedy mniejsza, ale mleko cechuje się lepszymi parametrami biała i tłuszczu. W razie spadku opłacalności produkcji mlecznej można odchowywać cielęta przy matkach, co skutkuje szybkim przyrostem masy ciała. Te osobniki można wkrótce przeznaczyć na mięso. Jest to dobre rozwiązanie także dla gospodarstw, które przekroczyły kwotę mleczną.

Wybór

Żeby stać się właścicielem jałówek jak najlepszych pod względem genetycznym można je importować z zagranicy, zakupić od polskich producentów lub wykorzystać te rodzące się we własnym gospodarstwie. Ten ostatni sposób jest najtańszy. Niestety odchowywanie swoich cieląt jest procesem długotrwałym. Dobrym rozwiązaniem jest zakup z gospodarstw, które są pod oceną użytkowości mlecznej. Wtedy mamy dostęp do dokumentacji mówiącej o pochodzeniu sztuki, wydajności matki i innych ważnych informacji.  

Podczas odchowu jałówki hodowlane należy ważyć i mierzyć w kłębie, sprawdzając otrzymane wyniki z tabelami zootechnicznymi (kondycyjnymi) wskazującymi na optymalne wartości dla określonych grup wiekowych. W ten sposób można kontrolować, czy dobrze się rozwijają i dostatecznie szybko rosną, czyli czy dawka pokarmowa jest odpowiednia. Najlepiej cieliczki odchowywać w kojcach grupowych w różnych grupach wiekowych: do 3 miesięcy, do 6 miesięcy i do roku. Latem pastwisko pozwala zmniejszyć koszty oraz potrzebny nakład pracy. Młode można też trzymać w okólnikach.

Wymagania

Warunki w jakich zwierzęta się rozwijają mają kluczowy wpływ na ich późniejszą wydajność produkcyjną. Właściwe żywienie i utrzymanie w początkowym okresie życia warunkuje pełne wykorzystanie potencjału genetycznego. Pierwszą przeszkodą jaką można napotkać w osiągnięciu tego celu, jest ciężki poród. Jeśli cielę zbyt długo pozostawało w drogach rodnych może urodzić się niedotlenione. To z kolei będzie skutkować znacznym osłabieniem organizmu i brakiem odruchu ssania. Nieraz konieczna jest reanimacja. W przypadku udzielania pomocy porodowej, szczególnie jeśli przeprowadza się ją zbyt brutalnie, powikłaniem są urazy ciała cielęcia. W późniejszym okresie powrotu do zdrowia tempo wzrostu i rozwoju jest spowolnione. Niedotlenione przez dłuższy czas narządy nigdy nie będą do końca sprawne. Odchów jałówek hodowlanych zaczyna się więc już od momentu, kiedy przychodzą na świat. Dlatego tak ważne jest przygotowanie cielnej krowy do porodu. Powinna ona być odpowiednia żywiona i nie otłuszczona. W ostatnim trymestrze następuje intensywny rozwój płodu. Szczególnie ważne jest prawidłowe żywienie w ostatnich 3 tygodniach ciąży. Stopniowo należy wtedy wprowadzać komponenty, którymi krowa będzie żywiona po wycieleniu. Dobrze, jeśli porodówka znajduje się w oddzielnym pomieszczeniu lub specjalnie do tego przygotowanym kojcu. Musi być czysta (po dezynfekcji) i sucha.

czytaj dalej...

Komentarzy (1)

  1. Mario

    Jak mogę usunąć rogi jałówkom?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki