Najlepsze pasze dla kur i drobiu - przegląd i charakterystyka

Kury nioski jedzące pasze Karmienie kur niosek

W żywieniu drobiu stosowane są głównie pasze zbożowe i produkty uboczne pochodzące z przemysłu rolno-spożywczego. Zboża mogą stanowić w dawce od 40 do 80%. Koszty pasz znacząco przekraczają inne wydatki związane z hodowlą, dlatego bardzo ważna jest optymalizacja ilości i składu mieszanek paszowych.

Drób ma duże wymagania dotyczące jakości paszy, ponieważ ma bardzo szybką przemianę materii (krótki przewód pokarmowy), wcześnie dojrzewa płciowo oraz charakteryzuje się intensywnym wzrostem.

W mieszankach pełnoporcjowych dla drobiu bardzo istotny jest bilans energii, białka, włókna, składników mineralnych i witamin.

Ustalając dawkę paszy dla kur i innego drobiu należy wziąć pod uwagę gatunek, masę ciała, wiek, intensywność produkcji, stan fizjologiczny, płeć, temperaturę otoczenia oraz system utrzymania.

Zboża

Pszenica

Pszenica jest głównym zbożem wykorzystywanym w żywieniu drobiu. Zawartość energii nie zależy od roku i miejsca uprawy, natomiast na ilość białka ma wpływ typ, odmiana i warunki uprawy. Pszenica nadaje cząstkom granulatu korzystne właściwości technologiczne, ponieważ je utrwala (dużo glutenu w białku). W mieszankach dla młodego drobiu może stanowić 40% składu dawki.

Pszenicę cechuje mała zawartość włókna i duże stężenie łatwo przyswajalnej skrobi. Nie można podawać pszenicy w dużej ilości w mieszankach dla kurcząt, ponieważ duża ilość glutenu może powodować sklejanie dziobów i jego trwałe zniekształcenia.

Kukurydza

Drugi najważniejszy, po pszenicy komponent paszowy w żywieniu drobiu. Kukurydza jest paszą wysokoenergetyczną, o dużej zawartości tłuszczu i skrobi oraz małej zawartości włókna.

Karotenoidy znajdujące się w kukurydzy korzystnie wpływają na barwę tuszek i żółtek jaj. W żywieniu ziarno kukurydzy wykorzystywane jest po procesie suszenia lub kiszenia.

Pszenżyto

Może stanowić w dawce 30-40%, posiada podobne stężenia składników odżywczych do pszenicy. Stosowane jest jako zamiennik pszenicy lub kukurydzy, kurczęta mają taki sam przyrost i wykorzystanie paszy.

Jęczmień

Jest średniej jakości komponentem paszowym, ze względu na małą zawartość energii i dużą włókna. Jest lepiej przyswajany przez dorosłe ptaki, aniżeli przez kurczęta i młodzież. Nie należy stosować więcej jęczmienia w dawce niż 15%.

Owies

Zboże wykorzystywane jest głównie w żywieniu brojlerów. Zawiera dużo włókna, przez co inne składniki w tej paszy są gorzej przyswajalne.

Żyto

Raczej nie jest stosowane w żywieniu drobiu. Posiada mało energii i dużo substancji anty odżywczych.

Produkty uboczne przemysłu młynarskiego

Największe zastosowanie mają otręby pszenne, np. przy żywieniu stad rodzicielskich. Wykorzystywane są również mąki pastewne, kiełki i zarodki pszenne oraz gluten kukurydziany jako dodatek do pasz dla kur nieśnych.

Tłuszcze

W żywieniu drobiu stosowane są tłuszcze różnego pochodzenia, w celu uzupełnienia niedoboru energii i nienasyconych kwasów tłuszczowych, ale również jako składnik natłuszczający paszę zapobiegający pyleniu. W dawce dla ptaków, może stanowić nawet 10%. Przeważnie dodawany jest olej roślinny, smalec wieprzowy, łój wołowy lub tłuszcz rybny.

Nasiona roślin oleistych

Najczęściej stosowanym komponentem dawek paszowych są nasiona rzepaku i soi. Nasiona roślin oleistych są znakomitym źródłem energii i białka. Nasiona rzepaku są poddawane rozdrobieniu, natomiast soja musi przejść proces obróbki termicznej (duże stężenie substancji anty żywieniowych).

Coraz bardziej powszechne staje się stosowanie w żywieniu siemienia lnianego, ze względu na dużą zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych, które pozostają w tuszkach i jajach.

Produkty uboczne przemysłu olejarskiego

Produktami ubocznymi przemysłu tłuszczowego wykorzystywanymi w żywieniu drobiu są makuchy, ekspelery i śruty poekstrakcyjne.

Zazwyczaj hodowcy korzystają ze śrut poekstrakcyjnych, ze względu na dużą zawartość białka (36-38%) i niewielką tłuszczu (1-3%).

Śruta poekstrakcyjna sojowa jest bardzo dobrym uzupełnieniem białka w dawkach z kukurydzą. Na rynku występuje kilka rodzajów śruty sojowej w zależności od stężenia białka, najszersze zastosowanie ma „śruta 50”, czyli zawierająca 48% białka i 2% tłuszczu.

Ta pasza wysokobiałkowa jest znakomicie trawiona i wykorzystywana przez ptaki, posiada duże stężenie aminokwasów.

Drugą śrutą poekstrakcyjną stosowaną na szeroką skalę jest śruta rzepakowa. Posiada mniej białka od sojowej, ale ma korzystny stosunek aminokwasów.

Dobrym źródłem białka i aminokwasów siarkowych jest śruta słonecznikowa.

Nasiona roślin strączkowych grubonasiennych

Nasiona roślin strączkowych są znakomitym źródłem łatwo przyswajalnego białka i aminokwasów. Najczęściej stosuje się bobik, groch i różne odmiany łubinu. Przed zastosowaniem w dawkach nie muszą być poddawane obróbce technologicznej. Bobik zawiera dużo lizyny w białku oraz skrobi, która nie jest łatwo strawna dla drobiu. Reszta komponentów z tej grupy jest stosowana niezwykle rzadko, ponieważ ich uprawa na pasze w Polsce jest ograniczona.

Wywary suszone pochodzące z produkcji alkoholu

Wywary suszone nazywane DDGS (Dried Distillers Grains with Solubles), są źródłem dobrej jakości białka i łatwo przyswajalnych aminokwasów. Składają się z resztek zboża i drożdży służących procesowi fermentacji. Drożdże posiadają dużo białka, w żywieniu ptaków wykorzystuje się różne rodzaje (melasowe, serwatkowe, sulfitowe). Drożdże można stosować w ograniczonych ilościach, ponieważ mogą powodować biegunki (do10%).

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki