Kura araukana - jest pozbawiona ogona, ale znosi... kolorowe jaja. Musisz ją poznać!

Kura araukana Kura araukana

Kura araukana jest jedną z najciekawszych ras drobiu ozdobnego. Poza łagodnym usposobieniem i oryginalnym wyglądem – jest to bowiem ptak pozbawiony ogona, za to posiadający imponujące baczki i bokobrody – araukana budzi niesłabnące zainteresowanie hodowców faktem, że znosi… kolorowe jajka.

Pochodzenie

Araukana wywodzi się z Ameryki Południowej, z Chile, a dokładniej – z rejonu Araukanii, krainy historycznej, zamieszkiwanej przez Indian z plemienia Mapuczów. Jej pochodzenie jest niejasne – prawdopodobnie rasa ta powstała jako wynik krzyżowania kur, hodowanych przez Indian, z rasami przywiezionymi przez kolonizatorów. Dziś, niespełna pięć wieków po sprowadzeniu ich do Europy, araukany są jedną z najbardziej lubianych ras kur ozdobnych. Spośród krajów europejskich w ich hodowli celują Niemcy. Kurki znoszące kolorowe jajka cieszą się również dużą popularnością w Ameryce Północnej, gdzie – włączone do grupy ras, posiadających gen niebieskich jaj – są określane mianem kur wielkanocnych (Easter Eggers).

Pokrój

Araukany należą do lekkich ras. Koguty osiągają masę 2-2,5 kg, kury natomiast – 1,5-2 kg. Hodowcy wyselekcjonowali również miniaturki, które ważą do 0,75-0,85 kg. Ptaki te charakteryzują się wyprostowaną postawą ciała i brakiem ogona, choć spotyka się osobniki posiadające kręgi ogonowe. Ich kolejną cechą wyróżniającą są baczki – puszyste piórka, wyrastające z brodawek, które znajdują się na miejscu zausznic. Według wzorca rasy pióra te powinny być dość długie i zakręcone w kierunku tyłu głowy. Niektóre ptaki mają również imponujące brody. Grzebienie araukan są groszkowe, bardzo małe i czerwone, skoki natomiast zielonkawe. Przedstawiciele tej rasy występują we wszystkich możliwych wariantach kolorystycznych – spotyka się zarówno kurki wybarwione jednolicie, jak i dwukolorowe oraz pstrokate.

Jaja

Wydajność nieśna araukany jest wysoka i wynosi 180 jaj rocznie (około 120 w przypadku odmian miniaturowych). Jaja mają masę 30-50 g i niezwykle ozdobne skorupy w pastelowych barwach – od turkusowej po jasnozieloną, a niekiedy trafiają się też różowe. Miłośnicy araukan twierdzą, że oprócz wartości dekoracyjnej jaj na uznanie zasługuje również ich smak oraz fakt, że zawierają bardzo mało cholesterolu.

Warunki utrzymania

Choć ojczyzną kury araukany są tereny o klimacie podzwrotnikowym i umiarkowanym morskim, ptaki bez większych problemów znoszą polskie mroźne zimy, mając do dyspozycji tylko nieogrzewany, ale dobrze ocieplony kurnik. Można utrzymywać je w wolierach ogrodowych lub na dużych wybiegach – im więcej przestrzeni im zapewnimy, tym lepiej będą się czuły, ponieważ są bardzo ruchliwe i ciekawskie. Ponadto dobrze latają i lubią obserwować okolicę z góry, siedząc na przykład na gałęzi wysokiego drzewa. Warto zaznaczyć, że zarówno kury, jak i koguty mają łagodny temperament, łatwo oswajają się z opiekunem i tolerują obecność innych zwierząt.

Autor: Małgorzata Długosz

Bibliografia:

  1. Chvapil S., Ptaki ozdobne. Leksykon przyrody, „Delta W-Z”, Warszawa 2005, s. 9-10.
  2. Fournier A., Kury. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2008, s. 64-67.
  3. Kożuszek R., Modne piórka, „Kwietnik”, nr 8/2003, s. 52-54.
  4. Peitz B. i L., Hodowla kur, Wydawnictwo RM, Warszawa 2009, s. 10-11, 13-14, 17, 19-20, 30-32.

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki