Kura brahma – azjatycka, ozdobna rasa kur olbrzymich

Kura brahma Kura brahma

Kura brahma zalicza się do ras olbrzymich o rodowodzie azjatyckim. W XIX w. sprowadzono ją do Europy, gdzie służyła uszlachetnianiu ras francuskich. Choć ze względu na swoją masę nadaje się do użytkowania w kierunku mięsnym, obecnie jest hodowana najczęściej jako ptak ozdobny.

Charakterystyka

Ptaki cechują się dużymi rozmiarami: koguty osiągają masę 3,5-5 kg, kury – 3-4,5 kg. Grubokoścista brahma przypomina kształtem ciała kwadrat: ma niską, porośniętą gęstym puchem pierś z niemal pionowym mostkiem, a jej grzbiet jest krótki i szeroki. Skoki, wybarwione na jaskrawożółty kolor, są porośnięte piórami, uda zaś – co typowe dla ras mięsnych – bardzo dobrze umięśnione. Przynależność brahmy do tej grupy użytkowej widać również w budowie jej grzebienia: jest on niewielki, groszkowaty i pozbawiony kolca, najczęściej z trzema rzędami uperlenia. Ptaki mają dość duże głowy z zaokrąglonymi, małymi dzwonkami. Ich oczy są pomarańczowe, a policzki czerwone i gładkie, podobnie jak zwisające zausznice. Krótkie ogony kogutów mają dobrze rozwinięte sierpówki. Najczęściej spotyka się ptaki o ubarwieniu biało-czarnym, kuropatwianym z podwójną obwódką i srebrnym z podwójną obwódką.

Nieśność brahmy nie należy do najwyższych, ale utrzymuje się zimą. Jaja są niewielkie – osiągają wagę do 55 g, a ich skorupy mają żółtą lub jasnobrązową barwę.

Żywienie i pojenie

Zbilansowane żywienie stanowi gwarancję zdrowia ptaków. Najłatwiejsze w skarmianiu są gotowe mieszanki, choć paszę możemy przygotowywać również sami. W jej skład powinny wchodzić: gotowane ziemniaki, śruta sojowa, otręby pszenne, ziarna zbóż (pszenica, jęczmień, owies, kukurydza) oraz dodatki witaminowe. Ważnymi składnikami kurzej diety są również twaróg i świeża zielonka jako cenne źródła białka oraz wapnia.

Kury mięsne cechują się ponadprzeciętnym apetytem, dlatego pożywienie należy racjonować – zatuczone ptaki przestają się nieść i chorują. Dobre efekty przynosi naprzemienne karmienie kur mieszanką i zbożem – ziarno rozsypuje się na wybiegu, by skłonić ptaki do ruchu. Koniecznie zapewnijmy też naszemu stadku stały dostęp do świeżej, czystej wody.

Kurnik

Brahmy jako przedstawicielki rasy olbrzymiej potrzebują odpowiednio dużej przestrzeni. Ptaki użytkowane w kierunku mięsnym osiągają prawidłowe przyrosty tylko w dobrze wietrzonych pomieszczeniach. Jeśli nasze stadko jest niewielkie, wystarczy wentylacja naturalna – lufciki nawiewne bądź klapy wentylacyjne, które należy zamontować na przeciwległych ścianach tuż pod dachem. Uwaga: w kurniku nie może być przeciągów! Oprócz wietrzenia istotne jest również zapewnienie kurom dużej ilości światła, dlatego kurnik powinien mieć okno o wysokości równej 1/3 jego powierzchni. Grzędy do spania montujemy z wytrzymałych materiałów, ponieważ brahmy są ciężkie. Żeby ptaki nie dostały odgnieceń na stopach, drążki w grzędach powinny mieć okrągły przekrój. Pamiętajmy, że pojedynczy duży ptak wymaga przynajmniej 30 cm miejsca na drążku. Aby nasze kury nie gubiły jaj, wygospodarujmy ciemne, zaciszne miejsce na gniazdo. Można wykonać je z drewnianej skrzynki, którą należy wymościć miękkim materiałem, np. słomą.

Wybieg

Do utrzymania dobrej kondycji kury potrzebują ruchu na świeżym powietrzu. Te spokojne, duże ptaki można trzymać w ogrodzie, pod warunkiem, że dokarmia się je świeżą zielonką – wtedy nie będą niszczyć kwiatów. Jeśli jednak boimy się, że kury rozgrzebią nasz trawnik, warto zagrodzić ich wybieg. Przestrzeń 10 m2 na jednego ptaka to w przypadku brahmy minimum. Na wybiegu powinny znaleźć się krzewy, pod którymi kury będą się chować przed wiatrem i słońcem – np. świerki, bukszpany bądź tuje, które nie będą narażone na dziobanie.

 

 

Autor: Małgorzata Długosz

Bibliografia:

Fournier A., „Kury. Poradnik hodowcy”, Wydawnictwo RM, Warszawa 2008 r., s. 37-38.

Jankowski J. (red.), „Hodowla i użytkowanie drobiu”, PWRiL, Warszawa 2012 r., s. 310-312.

Kożuszek R., „Modne piórka” [w:] „Kwietnik”, nr 8/2003 r., s. 52-54.

Peitz B. i L., „Hodowla kur”, Wydawnictwo RM, Warszawa 2009 r., s. 10, 32-35, 38-39, 47-51.

Świerczewska E., Stępińska M., Niemiec J., „Chów kur”, wyd. SGGW, Warszawa 1999 r., s. 22.

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki