Przepiórki chińskie – ruchliwe ptaki o ciekawym upierzeniu. Doskonałe do przydomowej woliery

Maleńkie, żywiołowe przepiórki chińskie to wdzięczni mieszkańcy ogrodowej woliery. Mogą dzielić wybieg z innymi gatunkami łagodnych ptaków, a jeśli zapewnimy im odpowiednio dużą przestrzeń i ogrzewane schronienie zimą, będą cieszyć się dobrym zdrowiem i chętnie rozmnażać.

Pochodzenie

Przepiórka chińska (Coturnix chinenesis, Excalfactoria chinensis) jest gatunkiem z rodziny bażantowatych. Jej liczne podgatunki występują w stanie dzikim w Indiach, na Cejlonie, w południowo-wschodnich Chinach, na Tajwanie, w Indonezji, Nowej Gwinei oraz na północy, wschodzie i południu Australii. Najczęściej spotyka się ją na podmokłych łąkach, stepach i polach ryżowych, gdzie poszukuje nasion i drobnych bezkręgowców.

Pokrój

Długość ciała przepiórki chińskiej wynosi zaledwie 13-14 cm, długość jej skrzydła – 7 cm, a waga – ok. 45 g. Tułów ptaka jest okrągły, podobnie jak mała głowa, osadzona na krótkiej szyi. U samicy występuje kamuflujące, szaro-brązowe ubarwienie z ciemniejszymi prążkami na głowie, grzbiecie i bokach. Samiec, w przeciwieństwie do kogutów przepiórki japońskiej i europejskiej, jest kolorowy: na głowie, grzbiecie i szyi ma brązowawe piórka z ciemniejszymi i jaśniejszymi, podłużnymi paskami. Jego skrzydła i boki ciała są szaro-granatowe, a brzuch czerwonobrunatny. Na podgardlu kogucik ma po dwa czarno-białe, grube paski. Dzioby ptaków obojga płci są biało-szare, nogi zaś pomarańczowe.

W wyniku pracy hodowców powstał mutant przepiórki chińskiej o srebrzystym ubarwieniu. Samce i samice tej odmiany nie różnią się od siebie kolorem upierzenia.

Przepiórcze pisklęta mają żółto-brązowe ubarwienie w czarne, podłużne prążki, a pierwsze pióra wyrastają im już po 3 dniach od wylęgu.

Warunki utrzymania

Największą trudność w hodowli przepiórek chińskich może sprawić fakt, że ptaki te latem powinny przebywać na dworze, zimę natomiast muszą spędzać w ogrzewanych pomieszczeniach. Ze względu na niewielkie rozmiary można zimować je zarówno w dużych klatkach, jak i w wolierach. Całe lato powinny natomiast spędzić w wolierze ogrodowej, gdzie będą mogły zażywać kąpieli słonecznych, bardzo ważnych dla ich zdrowia.

Przepiórki chińskie są ptakami monogamicznymi, należy zatem trzymać je w parach. Hodowane w niewoli wykazują tendencję do pterofagii. Czynniki, które zwiększają ryzyko skubania piór, to przede wszystkim zbyt duże zagęszczenie ptaków, stres i zła dieta.

Przepiórki trzymane w dobrych warunkach są bardzo łagodne i mogą mieszkać w jednej wolierze z innymi spokojnymi gatunkami ptaków.

Woliera ogrodowa

Woliera ogrodowa powinna znajdować się w zacisznym zakątku ogrodu. Aby uniemożliwić drapieżnikom przekopanie się na wybieg naszych ptaków, należy ją wznieść na betonowym fundamencie o głębokości minimum 50 cm. Jeśli woliera nie jest zabudowana, powinna być częściowo zadaszona. Jej niezadaszoną część trzeba koniecznie przesłonić od góry drobną siatką, pokrytą nietoksyczną farbą ochronną. Aby zapewnić ptakom naturalne kryjówki, na wybiegu sadzimy krzewy, takie jak bukszpan, jałowiec czy żywotnik. Przepiórki nie znoszą wiatru, dlatego wokół woliery warto poprowadzić gęsty żywopłot, który będzie chronił je przed zimnymi podmuchami. W niezabudowanej wolierze koniecznie powinien znaleźć się też ocieplony kurnik. Powierzchnię podłoża należy wysypać czystym, żółtym piaskiem lub zadarnić.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki