Hodowla przepiórek - wszystko co warto wiedzieć!

Przepiórka Hodowla przepiórek w klatce

W Polsce przepiórki hodowane są w celu pozyskiwania tuszek i jaj. Przepiórki są gatunkiem ptaków, który zajmuje bardzo mało powierzchni, dlatego idealnie nadaje się dla gospodarstw posiadających niewykorzystane budynki inwentarskie. Przepiórki należą do najmniejszego gatunku drobiu hodowlanego.

Pokrój i budowa

Przepiórki należą do grupy zwierząt charakteryzujących się dymorfizmem płciowym. Dorosłe samce są mniejsze i ważą około 80-180g, mają ciemniejsze piórka na głowie i rudy kołnierz na szyi. Samiczki mają upierzenie szaro-beżowo-białe, idealnie dostosowane do skrytego trybu życia na wolności. Masa ciała dorosłych przepiórek to 110-280 g, a wysokość 9 cm. Samce przy spionizowanej pozycji ciała, którą przybierają podczas wydawania krzykliwych dźwięków mają około 20 cm.

Przepiórki mają 15 cm obwodu ciała mierzonego pod skrzydłami, a największy udział mięśnia piersiowego w masie całego ciała ze wszystkich gatunków drobiu (aż 33%).

Bardzo charakterystyczną cechą samców przepiórek, odróżniającą ich od innych gatunków drobiu, to zewnętrzny narząd płciowy. Znajduje się nad kloaką i jest silnie ukrwiony, wydala pieniącą się substancję podczas kopulacji.

Warunki utrzymania

Przepiórki mają dość wyjątkowe wymagania dotyczące warunków utrzymania. Do prawidłowego wzrostu i rozwoju oraz nieśności potrzebują pomieszczeń ciepłych i dobrze oświetlonych. Nie mają konkretnych wymagań związanych z poziomem wilgotności w budynku oraz ciśnieniem atmosferycznym.

W pomieszczeniu optymalna temperatura powinna wynosić 20-22°C, spadek poniżej 17°C może doprowadzić do spadku nieśności. Optymalna wilgotność na poziomie 50-70% zapewni komfort ptakom, jeśli jednak wilgotność przekroczy, którąś z wymienionych wartości, przepiórki nie powinny na to zareagować. Jedynym sygnałem dla hodowcy może być większe pobranie wody przez ptaki podczas dużego spadku wilgotności.

W pomieszczeniach dla piskląt przez pierwsze dni życia, dodatkowo powinna znajdować się sztuczna kwoka, dająca 40° ciepła w pierwszym dniu życia. Później temperaturę stopniowo się obniża, tak aby w trzecim tygodniu życia młodych można było wyłączyć dodatkowe promienniki ciepła.

W pomieszczeniach powinna znajdować się wentylacja, tak aby ruch powietrza umożliwiał swobodną wymianę gazową ptaków. Jest ona bardzo istotna, ponieważ przepiórki bardzo szybko się rozwijają i mają znaczne tempo przemiany materii.

Przepiórki są wrażliwe na raptowne zmiany temperatury oraz gwałtowne ruchy powietrza. Pierwszym objawem u ptaków wskazującym na występowania przeciągów w budynku jest wypadanie piór, drugim obniżenie nieśności.

Kolejnym bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na cechy mięsne i nieśne przepiórek jest natężenie i długość światła. W pomieszczeniach muszą znajdować się okna oraz sztuczne oświetlenie. Ilość światła w ciągu dnia ma ogromny wpływ na szybkość dojrzewania.

Budynki

W intensywnym chowie przepiórek w budynkach muszą znajdować się określone pomieszczenia, które usprawniają pracę na fermie.

Ptaszarnia jest pomieszczeniem, w którym utrzymuje się pisklęta, młodzież i dorosłe ptaki. Jedynym dodatkowym wyposażeniem pomieszczenia dla piskląt jest sztuczna kwoka. Magazyn jaj to miejsce oddalone od ptaszarni, ponieważ panuje tam niska temperatura (15°C) i nie powinno być tam okien. Inkubatornia to również oddzielne pomieszczenie, w którym należy zachować czystość, ciszę i spokój. Znajdują się w nim aparaty wylęgowe, do których nakładane są zapłodnione jaja i odbierane wyklute pisklęta.

Przepiórki są utrzymywane w klatkach, bateriach, wolierach i w systemie podłogowym.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki