Przepiórka japońska - wszystko, co warto o niej wiedzieć!

Przepiórka japońska Przepiórka japońska

Przepiórka japońska należy do rzędu kuraków i rodziny bażantowatych. Jest powszechnie hodowanym gatunkiem drobiu. Pozyskuje się od nich jaja o wysokiej wartości biologicznej i walorach odżywczych oraz smakowite, bardzo delikatne mięso. Przepiórki zostały udomowione przez Chińczyków, a Japończycy rozpoczęli chów klatkowy tego gatunku.

Charakterystyka

Przepiórki są małymi ptakami, przeciętnie dorosła samiczka waży 160 g, a kogutek 120 g. U przepiórek można zauważyć dymorfizm płciowy, polegający na innym ubarwieniu samic i samców oraz w wielkości zwierząt. Kurki są większe od kogutków, jest to cecha nie spotykana w rzędzie kuraków. Dymorfizm płciowy można zauważyć już w 4 tygodniu życia piskląt. Kogutki mają ciemniejszą główkę i rudy kołnierzyk wokół szyi.

Przepiórki osiągają dojrzałość płciową w wieku 7 tygodni, kurki stają się większe od kogutów i zaczynają charakterystycznie piać w pozycji spionizowanej. U dojrzałych płciowo samców zauważyć można wynicowany gruczoł okołoodbytowy, który nabrzmiewa podczas szczególnej aktywności płciowej.

Przepiórki mają charakterystyczną barwę upierzenia. Na jasnym tle występują brązowe paseczki. Spód ciała jest zawsze jaśniejszy od grzbietu i skrzydeł. Można spotkać również odmianę całkowicie białą-angielską oraz przepiórki będące krzyżówką przepiórek o upierzeniu kuropatwianym z białymi angielskimi daje przepiórki tzw. „szeki” czyli łaciate.

Hodowla

Przepiórki japońskie nie należą do gatunków wyjątkowo wymagających. Najczęściej hodowane są w starych szopach, niewielkich budynkach inwentarskich i czasami w klatkach. Bardzo dobrze wykorzystują bazę paszową wybiegów i chętnie korzystają z kąpieli słonecznych. Zimą należy zapewnić im dodatkowe źródło ciepła, ponieważ niezbyt dobrze reagują na minusowe temperatury.

Lęgi

Przepiórki utrzymywane w wolierach czasami dają naturalne lęgi i wodzą pisklęta, jednak większość ptaków utraciła zdolność wysiadywania jaj i wodzenia piskląt dlatego najczęściej lęgi odbywają się w komorach klujnikowych.

Procent wylęgu zależy od jakości jaj. Prawidłowo wykształcone jaja ważą około 10 g, mają nakrapianą skorupkę, która nie może być uszkodzona, pofałdowana i bez nacieków. Jaja umieszcza się na 17 dni w inkubatorze, w którem utrzymuje się stała temperatura 37,5-37,7 ̊C. Ostatnie trzy dni inkubacji przeprowadza się w komorze klujnikowej, w której wykluwają się młode. Zdrowe pisklęta ważą około 6 g.

Odchów piskląt

Pisklęta mogą być utrzymywane w klatkach lub na ściółce. Warunkiem prawidłowego odchowu jest stała temperatura 30 ̊C, a pod promiennikiem 38 ̊C w pierwszym tygodniu życia. W drugim temperaturę można obniżyć do 25 ̊C, a w trzecim do 21 ̊C. W pierwszych dniach życia młode muszą mieć dostęp do letniej wody do picia i mieszanki paszowej. Pisklęta szybko się uczą korzystać z automatycznych poideł, jednak należy im pokazać ich działanie kierując dziób do zaworka. Paszę podaje się w niewysokich korytkach lub tackach do woli.

Kierunki użytkowania przepiórek

Przepiórki najczęściej wykorzystywane są w produkcji jaj spożywczych. Nioski znoszą jaja od 7 do 59 tygodnia życia, wtedy ich nieśność jest najwyższa. Nioski wymienia się po 180 dniach produkcji. Przedłużenie okresu nieśności można uzyskać stosując długie programy świetlne.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki