Owca romanowska - wytrzymała rasa owiec ze wschodu

Owce romanowskie Owce romanowskie

Owca romanowska należy do prymitywnych ras pochodzących z doliny Wołgi w Rosji. Pierwsze wzmianki w literaturze o tych zwierzętach sięgają XVII wieku. Owce romanowskie obecnie hoduje się na terenie Rosji, Wielkiej Brytanii, we Francji i w Polsce.

Charakterystyka

Owce romanowskie mają ciemnoszare umaszczenie, skóra na pysku, nogach i brzuchu jest czarna, na sierści mogą występować liczne białe odmiany. Część twarzowa jest szeroka, garbonosa, głowa jest niewielka. Samce najczęściej nie posiadają rogów, ale na wysokości szyi występuje gęsta grzywa. Tryki osiągają masę ciała 70 kg, a maciorki około 50 kg.

Rasa ta należy do grupy krótkoogoniastych. Ich ogon może osiągnąć maksymalną długość 13 cm.

W rodzinnym kraju owce te były znacznie mniejsze. Młode rodzą się całkowicie czarne, ale z upływem czasu dorastania okrywa jaśnieje.

Rozród

Owce romanowskie należą do ras wcześnie dojrzewających, wysoko plennych, asezonalnych, o wysokich wskaźnikach zapłodnienia i niskim wskaźniku zamieralności zarodków.

Owce osiągają dojrzałość płciową w wieku 3-5 miesięcy,  pierwsze ruje można zaobserwować w wieku 5-6 miesięcy. Samice dopuszcza się do rozrodu, kiedy osiągną 2/3 masy ciała dorosłej samicy, czyli przy masie około 35 kg i wieku 7-8 miesięcy.

Samice prawidłowo żywione i utrzymywane w dobrych warunkach mogą osiągnąć nawet 300% plenności i przy 100 dniach laktacji aż 140-150 kg mleka. Owce utrzymywane w ekstensywnych warunkach i przy ubogim żywieniu mogą osiągać plenność aż 240%.

Maciorki są bardzo dobrymi, troskliwymi matkami, obejmują doskonałą opieką cały miot, najczęściej składający się z dwóch młodych.

Bardzo rzadko spotyka się problemy przy kryciu i koceniu. Rodzące się młode są silne i żywotne.

Ruja u samic jest długa, trwa około 60 godzin. Długość ciąży wynosi zazwyczaj 140-150 dni. Owce te są asezonalne, jednak większość wykotów przypada od stycznia do maja.

Użytkowość wełnista

Owce romanowskie posiadają wełnę mieszaną i należą do typu kożuchowego. Włosy rdzeniowe czarne są krótsze od puchowych białych, dzięki czemu wełna i skóry idealnie nadają się do wyrobów odzieżowych. Skóra jest wytrzymała, bardzo cienka i elastyczna. Dzięki specyficznej budowie włosów, wełna jest odporna na spilśnianie. Kożuchy wykorzystuje się jako warstwę wierzchnią lub jako podszewkę skierowaną wełną w stronę ciała.

Dorosłe maciorki są poddawane strzyży dwa razy w roku, ponieważ zwierzęta te mają tendencję do linienia, można uzyskać od nich 1,5-3,0 kg wełny potnej.

Najlepsze kożuchy otrzymuje się z młodych 6-7 miesięcznych owiec. Skórka 5-cio miesięcznych owiec ma około 0,5 m2 powierzchni.

Użytkowość mięsna

Owce romanowskie są cenione również ze względu na szybkie przyrosty masy ciała (do 30 dnia życia młode osiągają 180- 190 g dziennego przyrostu). Masa 100 dniowego miotu na rok użytkowania wynosi około 100 kg, na jedno młode średnio przypada około 21-25 kg masy ciała. Można je traktować również jako rasę mięsną, ze względu na wysoką masę produkowanego żywca.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki