Żywienie owiec - jakie efektywne i zbilansowane?

Żywienie owiec Karmienie owiec

Żywienie owiec ma ogromny wpływ na jakość wytwarzanych produktów (wełna, mięso, mleko, skóry). Stosowanie prawidłowej dawki pokarmowej zapewnia zdrowotność stada i odpowiednie funkcjonowanie układu rozrodczego samców i samic. Wartość zadawanej paszy zależy głównie od jej składników, bilansu białka i energii oraz jakości surowców dawki. Owce należą do grupy małych przeżuwaczy, dzięki czemu są przystosowane do pobierania pasz objętościowych.

U dorosłych owiec zapotrzebowanie zmienia się w zależności od stanu fizjologicznego (np. ciąża, karmienie, stanówka), natomiast u jagniąt i młodych owiec zależy od masy ciała, przyrostów i wieku.

Pasze stosowane w żywieniu owiec

W żywieniu owiec najczęściej stosowaną paszą objętościową jest zielonka w formie świeżej lub zakonserwowanej np. w postaci siana, suszu lub kiszonki. Ze względu na małą zawartość składników mineralnych w tej paszy, należy podać dodatkowo lizawki solne.

Jeśli owce są utrzymywane w budynku, najlepiej zadawać zielonkę skoszoną przed kwitnieniem, zawiera wtedy najwięcej składników odżywczych. Dobrze przygotowane i przechowywane kiszonki z traw są wartościową paszą i chętnie zjadaną przez zwierzęta. Niestety nie można jej podawać jagniętom do 6 miesiąca życia i maciorkom w ciąży. W żywieniu owiec dużą rolę odgrywają rośliny okopowe. Marchew podaje się jagniętom jako paszę dietetyczną, wykorzystuje się liście buraków, ziemniaki (lepiej kiszone albo parowane niż świeże), buraki i rzepę. Z odpadów przemysłu rolno-spożywczego stosuje się w żywieniu wywar i pulpę ziemniaczaną, melasę i wysłodki suszone.

Oprócz pasz objętościowych bardzo istotne są pasze treściwe. W żywieniu owiec największe zastosowanie ma ziarno owsa, pszenicy i jęczmienia oraz otręby pszenne.

W tuczu jagniąt rzeźnych szeroko wykorzystywane jest ziarno kukurydzy. Nasiona roślin strączkowych nie mają dużego zastosowania, ponieważ wywołują biegunkę i wzdęcia. Bardzo wartościowymi paszami, chętnie pobieranymi przez owce są śruty poekstrakcyjne i makuchy. Rzadko stosowane są pasze pochodzenia zwierzęcego, są drogie, niechętnie zjadane przez owce i niezbyt dobrze przyswajane. Chcąc zapewnić owcom wszystkie potrzebne składniki, należy pamiętać o uzupełnianiu substancji mineralnych i witamin. Do pasz mineralnych można zaliczyć kredę pastewną, sól kuchenną, fosforany i mączka kostna.

Żywienie poszczególnych grup zwierząt

Żywienie maciorek

Maciorki żywione są w zależności od stanu fizjologicznego, ich potrzeby składają się z bytowych i produkcyjnych.

Maciorkom po odsadzeniu jagniąt i zaprzestaniu karmienia potrzeby pokarmowe drastycznie maleją. Latem w zupełności wystarczają zielonki, uzupełniane słomą, a zimą tanie pasze objętościowe takie jak siano, słoma, plewy i okopowe. Podczas karmienia często pojawiają się duże wahania wagi (otłuszczenie lub niedożywienie), dlatego żywienie po odstawieniu młodych często ma na celu korygowanie kondycji maciorki.

Maciorki na trzy tygodnie przed planowaną stanówką i podczas dwóch tygodni stanówki powinny otrzymywać dobrej jakości pasze objętościowe, uzupełniane śrutą zbożową. W tym szczególnym okresie bardzo istotny wpływ na wynik stanówki ma żywienie. Poprzez prawidłowe żywienie w tej fazie można przyspieszyć wystąpienie rui, zwiększyć wskaźniki rozrodu nawet o 10-20%. Tego typu żywienie nazywane jest „flushing”, stosowane głównie w celu zwiększenia ilości owulujących komórek.

Ciąża nie należy do najtrudniejszych okresów fizjologicznych w żywieniu maciorek. Przez prawie cały ten czas maciorki nie mogą być żywione zbyt obficie, powinny otrzymywać jedynie pasze objętościowe takie jak siano, sianokiszonka i zielonki. Największy wzrost płodu obserwowany jest na 6 tygodni przed porodem, a razem z nim drastycznie wzrasta zapotrzebowanie na składniki pokarmowe. Wtedy należy rozpocząć podawanie paszy treściwej. Powiększająca się macica zabiera powierzchnię, którą normalnie zajmuje żwacz (wypełniany głównie paszami objętościowymi). Dawka paszy musi być bardziej skoncentrowana w białko i energię, ponieważ zmniejsza się zdolność pobrania paszy.

Najlepszymi paszami po porodzie, dla maciorek karmiących są kiszonki z kukurydzy, sianokiszonki, siano i okopowe. Ten okres żywienia owiec jest szczególnie istotny i wpływa bezpośrednio na wydajność mleka w całym okresie laktacji. Specyficzne w tym czasie jest, to, że maciorki karmiące na produkcję mleka wykorzystują po części rezerwy tłuszczowe swojego ciała. Nie można dopuścić do zbytniego uwalniania rezerw ciała, ponieważ maciorki tracą masę ciała. Może również wystąpić groźne schorzenie - ketoza, wymagające leczenia weterynaryjnego, spowodowane zaburzeniem przemiany materii. Maciorki karmiące powinny mieć dostęp do lizawek, uzupełniających niedobory substancji mineralnych.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki