Choroby owiec - zestawienie, objawy i leczenie

Zabieg weterynaryjny na owcy Zabieg weterynaryjny na owcy

Kilkadziesiąt lat temu Polska mogła się szczycić znaczną populacją owiec. Dostarczały one wełny, skór, mięsa i mleka. Obecnie liczebność pogłowia znacznie spadła, jednak niektórzy hodowcy nadal potrafią wykorzystać zasoby jakie przynoszą te zwierzęta. Obecnie konsumenci coraz bardziej doceniają walory przetworów mleka owczego.

Hodowcy tego wyjątkowego gatunku powinni zaznajomić się z tematyką chorób pamiętając, że owca, choć też jest przeżuwaczem, może cierpieć na schorzenia nie występujące u bydła.

Choroby owiec dotyczące układu oddechowego

Choroba Maedi – Visna

Jest to zakaźna, wirusowa choroba owiec o śmiertelności sięgającej 100%. Może wystąpić postać płucna przebiegająca z postępującym zapaleniem płuc  lub nerwowa charakteryzująca się zapaleniem mózgu i opon mózgowych oraz rdzenia. W niektórych przypadkach może dochodzić także do zapaleń stawów i gruczołu mlekowego. Od momentu zakażenia do pojawienia się pierwszych objawów mija od jednego do aż trzech lat. W postaci płucnej oprócz objawów ze strony układu oddechowego (kaszel, duszność) występuje osowiałość, odstawanie od stada i słaby apetyt. Wtórne powikłania bakteryjne mogą być przyczyną podniesienia temperatury ciała. W postaci nerwowej owce stają się wrażliwe na bodźce z zewnątrz i pomimo zaburzeń do końca zachowują świadomość.

Pastereloza

Jest to choroba bakteryjna. U jagniąt występuje jako ostra posocznica, u starszych zwierząt natomiast przebiega z zapaleniem płuc. W przypadku posocznicy do śmierci dochodzi w przeciągu 1 – 2 dni. W postaci przewlekłej występują objawy z układu oddechowego (kaszel, charczenie, wypływ z nosa) oraz wychudzenie, a z czasem ogólne wyniszczenie i padnięcia. Chore zwierzęta powinny być izolowane i leczone antybiotykami oraz lekami przeciwzapalnymi.

Adenomatoza, zwana inaczej gruczolakowatością płuc owiec

Adenomatoza jest chorobą zakaźną wirusową, w przebiegu której dochodzi do rozrostu nabłonka wyściełającego dolne drogi oddechowe. Do objawów zakażenia należą pienisty wypływ z nosa, wilgotny kaszel i duszność. Owce tracą masę aż dochodzi w końcu do wyniszczenia. W nietypowym przebiegu objawy mogą być niewidoczne. Choroba podlega obowiązkowej rejestracji. Zapobieganie rozprzestrzenianiu się zarazka polega głównie na eliminacji dotkniętych nią zwierząt ze stada.

Robaczyce płuc

Inwazje pasożytnicze wywoływane są przez kilka gatunków nicieni. Owce zarażają się pasożytami przeważnie na pastwisku. Objawy zależą od nasilenia inwazji. Zauważyć można odkrztuszanie i wypływ z nosa. Nicienie wytwarzają nadciśnienie w naczyniach płucnych doprowadzając do wtórnych zaburzeń pracy serca, które z kolei objawiają się obrzękami okolicy szyi i brzucha.  Leczenie polega na odrobaczeniu całego stada.

Choroby owiec dotyczące układu nerwowego

Listerioza

Przyczyną infekcji są drobnoustroje bakteryjne bardzo oporne na działanie czynników środowiskowych. Wyróżnia się różne postacie choroby. W przypadku nerwowej śmiertelność wynosi 100%. Owce są apatyczne, nie wykazują chęci pobierania pokarmu, wykazują szereg objawów nerwowych, np. zaburzenia ruchu, przewracanie się, drgawki, porażenia. Listerioza należy do chorób zwalczanych z urzędu.

Choroba skokowa, odkleszczowe zapalenie mózgu owiec

Jest to choroba wirusowa przenoszona przez kleszcze. Początkowo występuje wysoka gorączka i osłabienie, natomiast po kilku dniach objawy znikają. Po fazie namnażania wirusa w mózgu ponownie dochodzi do wzrostu temperatury oraz objawów nerwowych, do których zalicza się m.in. potykanie, co sprawia wrażenie jakby owca skakała (z powodu sztywności mięśni).  Może dojść do śmierci w przeciągu doby lub do samowyleczenia w przeciągu paru tygodni.

Choroba kłusowa, trzęsawka

Trzęsawka owiec jest chorobą wywoływaną przez priony. Poza typowymi objawami ze strony układu nerwowego (nadwrażliwość na bodźce, drgawki, zaburzenia ruchu) występuje tu charakterystyczny świąd.  Widoczne są przerzedzenia wełny i urazy skóry.  Choroba może trwać do kilku miesięcy i jest zwalczana z urzędu.

czytaj dalej...

Komentarzy (1)

  1. soliderd

    Jak sobie poradzić z kleszczami u owiec? 7 marca u nowo urodzonego baranka znalazłem 3 kleszcze . Przez miesiąc ich życia wyszukałem już na nim z kilkanaście sztuk. Co w takich sytuacjach robią praktycy? Chętnie bym posłuchał.

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki