Owce czarnogłówki - opis i charakterystyka rasy

Owce czarnogłówki Owca czarnogłówka

Czarnogłówka to rasa należąca do mięsnego typu użytkowego. W pogłowiu krajowym populacja tych owiec to około 5%. Została sprowadzona z Anglii do Niemiec, a później do Polski w celu doskonalenia cech mięsnych w krajowej hodowli.

Wygląd

Owca czarnogłówka ma bardzo charakterystyczny wygląd. Całe ciało jest pokryte gęstą, białą wełną, natomiast głowa z uszami sterczącymi po bokach i kończyny są czarne. Owce tej rasy mają silnie zaznaczone cechy typu mięsnego. Mają długi, szeroki grzbiet, głęboką klatkę piersiową, dość dużą głowę oraz umięśniony zad i udźce. Maciorki uzyskują masę ciała do 70 kg, a tryki około 120 kg.

Wydajność rzeźna czarnogłówek

Na podstawie badań stwierdzono bardzo dobre zużycie paszy na 1 kg przyrostu, mało otłuszczone tuszki oraz szybkie tempo wzrostu. Dzienny przyrost jagniąt 3 miesięcznych to nawet 250-350 g. Jagnięta idealnie nadają się na opas intensywny.

Czarnogłówki należą do owiec wcześnie dojrzewających, bardzo dobrze znoszą niekorzystne warunki środowiska i są odporne na choroby.

Wydajność i jakość wełny

Wełna pochodząca od czarnogłówki jest jednolita, dość gruba, biała ze stalowym odcieniem. Pokrywa równomiernie całe ciało owcy, jest sprężysta, ale dość szorstka. Roczny odrost może dochodzić do 9 cm. 

Włókno ma 28-34 µm grubości, maciorki mogą w ciągu roku wyprodukować około 5 kg wełny potnej, a samce nawet 7 kg. Wskaźniki rozrodu u tej rasy nie są zadawalające dla hodowców, mają plenność na poziomie 130% (co oznacza, że w miocie średnio rodzi się 1,3 jagnięcia). Nadal trwają prace nad podniesieniem tego parametru poprzez dolew krwi bardziej plennej rasy mięsnej.

 

 

Bibliografia:

Hodowla i chów owiec. Pod redakcją Niżnikowskiego R., Wydawnictwo SGGW, Warszawa 2008, s. 7-20.

Podstawy chowu i hodowli owiec. Praca zbiorowa pod redakcją Patkowskiej-Sokoły B., Wydawnictwo Akademii Rolniczej we Wrocławiu, Wrocław 2000, s. 27-28.

Hodowla, chów i użytkowanie owiec. Pod redakcją Niżnikowskiego R., Wydawnictwo Wieś Jutra Sp. z o.o., Warszawa 2011, s. 23.

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki