Wszystko, co trzeba wiedzieć o odmianach sałaty i sposobach jej uprawy

Uprawa sałaty Uprawa sałaty

Już w V w.p.n.e. sałatę uprawiano i spożywano na terenie Grecji i Rzymu oraz w Azji Zachodniej. W obrębie gatunku sałaty siewnej (Lactuca sativa L.) wyróżnia się kilka odmian botanicznych sałat: głowiastą, rzymską, listkową oraz łodygową.

Sałata jest rośliną jednoroczną, o krótkim okresie wegetacji. Jest bardzo popularnym warzywem prawie we wszystkich krajach strefy umiarkowanej. Wartość energetyczna jest niewielka i jest cennym źródłem witaminy C oraz witamin z grupy B. Pojawia się w sklepach już wiosną, kiedy nie ma zbyt wielu świeżych warzyw.

Sałatę możemy zbierać cały rok, należy tylko dostosować wybór odmiany do pory roku. Od lutego do kwietnia wysiewamy odmiany wiosenne, lubiące chłód i wilgoć. A od maja wybieramy odmiany letnie, które dobrze reagują na wysokie temperatury. W okresie jesiennym siejemy sałaty zimowe, odporne za zimno.

Odmiany sałaty:

Najczęściej uprawianą w Polsce odmianą sałaty jest sałata głowiasta masłowa o miękkich i gładkich liściach. Równie często występuje sałata głowiasta krucha. Do mniej popularnych, ale coraz częściej uprawianych, należą sałaty: rzymska oraz listkowa.

Sałata Głowiasta Masłowa

Odmiany wczesne sałaty głowiastej masłowej:

  1. Rakowicka. Tworzy główki kuliste, twarde i dobrze rozwinięte. Jest smaczna, krucha i wykazuje dużą skłonność do wybijania w pędy kwiatostanowe. Przydatna do uprawy polowej i pod folią perforowaną.
  2. Królowa Majowych. Tworzy główki kuliste, średnio twarde i dobrze rozwinięte. Dość późno wyrasta w pędy kwiatostanowe.  Przydatna do wczesnej uprawy polowej i pod nieogrzewane osłony foliowe.
  3. As 44. Tworzy główki prawie kuliste, mające skłonność do wybijania w pędy nasienne. Przydatna do uprawy polowej i pod folią perforowaną.
  4. Meisterstük. Tworzy główki średniej wielkości, kuliste. Jest bardzo smaczna i słodka. Późno wybija w pędy kwiatostanowe. Przydatna do uprawy polowej i pod nieogrzewanymi osłonami.

Odmiany średniopóźne sałaty głowiastej masłowej:

  1. Nochowska. Tworzy główki kuliste, średnio twarde, dobrze zamknięte, dość duże. Jest delikatna w smaku. Późno wybija w pędy kwiatostanowe. Przydatna do uprawy polowej i pod nieogrzewanymi osłonami.
  2. Cud Voorburgu. Tworzy główki kuliste, lekko wydłużone, twarde, dobrze zamknięte. Jest bardzo smaczna i plenna. Późno wybija w pędy kwiatostanowe. Przydatna do uprawy na zbiór późnowiosenny i letni.

Odmiany późne sałaty głowiastej masłowej:

  1.  Bautzeńska. Tworzy główki kuliste, dobrze zamknięte. Małe skłonności do wybijania w pędy kwiatostanowe. Przydatna do uprawy polowej na zbiór letni.
  2. Dippego. Tworzy główki szeroko kuliste, twarde, zamknięte.  W smaku jest lekko gorzkawa. Małe skłonności do wbijania w pędy nasiennie. Przydatna do uprawy na zbiór letni.
czytaj dalej...

SĄDZISZ, ŻE O SAŁACIE WIESZ JUŻ WSZYSTKO? PRZEKONAJ SIĘ! [QUIZ]

[1/13] Czy kupioną sałatę należy przechowywać w workach foliowych?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki