Sałata Panter – wartościowa odmiana o regularnie kulistych główkach

Sałata masłowa Panter to odmiana pełna zalet. Nie dosyć, że cechuje się bardzo dobrą zdrowotnością, to jeszcze świetnie znosi transport i przechowywanie. Jeśli zatem szukamy trwałej sałaty o podwyższonej odporności na uszkodzenia, warto wziąć pod uwagę właśnie tę odmianę.

Opis

Panter nadaje się do całorocznej uprawy w gruncie. Długość okresu jej wegetacji zależy od terminu sadzenia, zatem w uprawie wiosennej będzie on wynosił ok. 40–45 dni, natomiast w letnio-jesiennej – 35–37 dni. Co do wielkości główek, to okazują się całkiem duże – przeciętnie ważą około pół kilograma. Są przy tym regularnie kuliste i dobrze zamknięte. Liście sałaty Panter mają z kolei ciemnozielony kolor i są bardzo słabo karbowane. Charakteryzują się także  brakiem połysku.

Właściwości

Panter zdecydowanie należy do odmian, którymi warto się zainteresować niezależnie od tego, czy planujemy uprawę na potrzeby domowe, czy z przeznaczeniem na sprzedaż. Sałata ta nie wykazuje skłonności do wybijania w pędy kwiatostanowe, poza tym jest wysoce odporna na mączniaka rzekomego ras Bl 1–24. Co ważne, jej główki są tak wyśmienitej jakości, że zachowują wartość konsumpcyjną dłużej od innych sałat masłowych. Poza tym świetnie znoszą warunki transportu, a także krótkie przechowywanie.

Przechowywanie

Maksymalny czas przechowywania główek tej odmiany zależy od warunków, które możemy im zapewnić. Jeśli zatem jesteśmy w stanie przechowywać je w temperaturze 1°C i przy wilgotności powietrza wynoszącej ok. 95%, to wytrzymają bez uszczerbku na jakości około trzech dni. Natomiast jeśli dysponujemy profesjonalnym zapleczem technicznym, okres przechowania wzrasta do nawet miesiąca. Trzeba jednak wtedy schładzać główki w specjalistycznych urządzeniach próżniowych – tak, aby osiągnęły temperaturę 0°C.

Dagmara Deska

SĄDZISZ, ŻE O SAŁACIE WIESZ JUŻ WSZYSTKO? PRZEKONAJ SIĘ! [QUIZ]

[1/13] Czy kupioną sałatę należy przechowywać w workach foliowych?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki