
Sałata Olimp – smaczna odmiana polecana do uprawy wiosennej i letniej

Zobacz także
Sałata krucha Olimp należy do odmian amatorskich. Tworzy ciekawie wyglądające główki o niezwykle smacznych liściach. Zaleca się uprawiać ją w gruncie wiosną i latem.
Opis
Główki sałaty Olimp nadają się do zbioru w ok. 55–60 dni od daty przeniesienia rozsady na zagony. Są bardzo atrakcyjne – ważą zazwyczaj od 0,6 do 0,8 kg, mają kulisty kształt, przy czym wyglądają na raczej średnio zwięzłe. Liście ubarwiają się na żółtozielono, mają wyraźnie ząbkowane i lekko faliste brzegi, a ich powierzchnia nie dosyć, że silnie błyszczy, to jeszcze jest mocno pęcherzykowata. Określa się je jako dość duże, o kształcie wachlarzykowatym. Poza tym są niezwykle kruche, a przez to także – bardzo smaczne.
Uprawa
Odmiana ta dosyć późno wybija w pędy kwiatostanowe. Zaleca się uprawiać ją w okresie wiosenno-letnim, dlatego też nasiona w dawce 0,2–0,3 kg/ha powinny zostać wysiane najpóźniej do 15 marca. Najlepiej więc rozpocząć ich wysiew już od połowy lutego. Wtedy też siewki przesadzamy do gruntu na początku kwietnia, zachowując rozstawę 25 × 30 cm. Zbioru dobrze wykształconych główek możemy się spodziewać od maja do początku czerwca.
Wartość odżywcza
Liście tej sałaty są niezwykle bogate w żelazo. Okazuje się, że więcej zawierają go jedynie szpinak i szczypiorek. Poza tym znajdziemy w nich jeszcze inne składniki mineralne, np. magnez, potas czy wapń. Nie można także zapominać o wysokiej zawartości witamin z grupy B, witamin C czy PP oraz prowitaminy A. Warto poza tym wiedzieć, że w 100 g liści sałaty kruchej znajduje się zaledwie od 0,4 do 1,2% cukrów, dzięki czemu warzywo to może stanowić jeden z głównych składników diety niskokalorycznej.
Dagmara Deska
SĄDZISZ, ŻE O SAŁACIE WIESZ JUŻ WSZYSTKO? PRZEKONAJ SIĘ! [QUIZ]
Zobacz także
-
-
-
1037 , 0 , 0 , 0 Sałata Maryna - delikatna w smaku odmiana o dużych główkach
-