Sałata Great Lakes 118 – plenna i smaczna odmiana w typie Iceberg

Sałata krucha Great Lakes 118 to odmiana, która na polskim rynku pojawiła się całkiem niedawno. Warto zwrócić na nią uwagę, ponieważ wykazuje się wysokimi i regularnymi plonami nawet w zróżnicowanych warunkach uprawy.

Opis

Prezentowaną odmianę można uprawiać praktycznie przez cały rok, jednak najlepiej sprawdzi się w zbiorze późnoletnim i jesiennym. Na plon trzeba trochę poczekać, ponieważ główki osiągają dojrzałość zbiorczą dopiero po mniej więcej 80 dniach od siewu. Niemniej jednak warto podkreślić, że zaskakują wysoką jakością. Są bardzo duże (masa: 1,0–1,2 kg), zwięzłe, a przy tym – regularnie kuliste. Ich liście ubarwiają się na ciemny odcień zieleni i są bardzo mocno postrzępione na brzegach, co dodaje im atrakcyjności. Poza tym cechują się chrupkością i soczystością oraz ponadprzeciętnym smakiem. Ze względu na wymienione wyżej walory sałatę tę można określić jako odmianę w typie iceberg.

Wymagania

Sałata lodowa jest wrażliwa na zakwaszenie podłoża, toteż jego odczyn nie może być niższy niż 6,5 pH. Gleba powinna zawierać także dużą ilość próchnicy. Pod uprawę Great Lakes 118 dobrze nada się podłoże gliniasto-piaszczyste, jeśli tylko będzie odpowiednio nawodnione. Nie zapominajmy również o nawożeniu – przede wszystkim poleca się rozkładanie obornika lub kompostu w dawce ok. 40 t/ha.

Właściwości

Zauważa się, że Great Lakes 118 nie ma skłonności do wybijania w pędy kwiatostanowe. Poza tym prezentowana sałata jest mało wrażliwa na zmienne warunki panujące w uprawie, dzięki czemu plonuje dobrze niezależnie od wahań temperatury i wilgotności. Oprócz tego jej liście zachowują świeżość i soczystość jeszcze długo po ścięciu, co zwiększa ich wartość handlową. Dobrze też wiedzieć, że odmiana ta jest w stanie dać plon nawet do czterech razy większy niż sałata masłowa.

Dagmara Deska

SĄDZISZ, ŻE O SAŁACIE WIESZ JUŻ WSZYSTKO? PRZEKONAJ SIĘ! [QUIZ]

[1/13] Czy kupioną sałatę należy przechowywać w workach foliowych?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki