Sałata Larsen – odporna odmiana o dorodnych i smacznych główkach

Sałata krucha Larsen to godna zainteresowania odmiana przeznaczona do całorocznej uprawy w gruncie. Odznacza się odpornością na mączniaka rzekomego oraz brakiem skłonności do wybijania w pędy kwiatostanowe.

Opis

Główki odmiany Larsen potrzebują około dwóch miesięcy, aby w pełni dojrzeć i nadawać się do zbioru. Ten z kolei może nastąpić w okresie od wiosny do jesieni, ponieważ właśnie w tym czasie powinno się uprawiać prezentowaną sałatę w gruncie. Co do wytwarzanych przez nią główek – określa się je mianem dorodnych, ponieważ średnio osiągają masę od 0,8 do 1,0 kg. Mają przy tym regularnie kulisty kształt i są dobrze zamknięte. Jasnozielone, niezwykle kruche liście charakteryzują się bardzo dobrym smakiem. Koniecznie trzeba dodać, że odmiana ta jest wysoce tolerancyjna na kilka ras mączniaka rzekomego oraz nie wybija w pędy kwiatostanowe, gdy podczas długich letnich dni temperatura staje się znacznie wyższa od optymalnej. Poza tym główki dobrze znoszą transport.

Uprawa

Nasiona należy wysiewać w mnożarce, na głębokości 0,5 cm, w okresie od marca do czerwca, przy czym przesadzenie siewek do gruntu powinno mieć miejsce od kwietnia do lipca. Za najodpowiedniejszą rozstawę przyjmuje się taką, w której odstępy w każdą stronę (w rzędach i między rzędami) wynoszą ok. 40 cm. Opisywana sałata zaczyna kiełkować w temperaturze ok. 15°C, a ostatecznie ukształtowane główki nadają się do zbioru od czerwca do października.

Nawożenie

W przypadku sałaty Larsen najbardziej zaleca się nawożenie organiczne, czyli zmieszanie z glebą dobrze rozłożonego obornika lub kompostu (zazwyczaj podaje się dawkę ok. 40 t/ha). Należy również stosować nawozy mineralne, ale wyłącznie w formie łatwo przyswajalnej. Pamiętajmy przy tym, żeby zadbać o właściwe dawkowanie azotu, gdyż jego nadmiar w podłożu przyczynia się do gnicia główek.

Dagmara Deska

SĄDZISZ, ŻE O SAŁACIE WIESZ JUŻ WSZYSTKO? PRZEKONAJ SIĘ! [QUIZ]

[1/13] Czy kupioną sałatę należy przechowywać w workach foliowych?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki