Sałata Cud Voorburgu - smaczna odmiana zalecana szczególnie do uprawy polowej

Sałata Cud Voorburgu to odmiana sałaty masłowej polecana do uprawy w polu. Jest bardzo smaczna, długo utrzymuje wartość konsumpcyjną i delikatny smak oraz bardzo późno wybija w pędy nasienne.

Charakterystyka

Ta średnio późna (od posadzenia do zbioru mija ok. 60-65 dni) odmiana sałaty tworzy duże, ścisłe, kulistego lub wydłużonego kształtu główki złożone z żółtawobiałozielonych, smacznych, kruchych i delikatnych wewnętrznych liści.

Odmiana Cud Voorburgu polecana jest do uprawy w polu na zbiór późną wiosna, latem lub jesienią. Co ważne, jest długo wartościowa konsumpcyjnie, gdyż bardzo późno wybija w pędy kwiatostanowe, a jej liście długo utrzymują przyjemny smak.

Uprawa

Sałatę Cud Voorburgu możemy uprawiać na zbiór późnowiosenny lub na zbiór letni, zwykle przy produkcji rozsady.

Uprawa wiosenna: Nasiona sałaty wysiewamy do skrzynek od połowy marca do początku kwietnia utrzymując temperaturę pomieszczenia 15-18°C. Rośliny, po wytworzeniu liścieni, przesadzamy do większych pojemników, inspektu lub tunelu foliowego.

Wyrośniętą rozsadę sałaty Cud Voorburgu sadzimy w pole od końca kwietnia do maja w rozstawie 30-40 x 25 cm, zaś zbiór przeprowadzamy od czerwca do początku lipca.

Uprawa jesienna: Uprawę jesienną sałaty prowadzimy podobnie jak na zbiór wiosenny, lecz siew wykonujemy dopiero w czerwcu (do połowy lipca). Rozsadę sadzimy w pole w lipcu w rozstawie 30-40 x 25 cm, a zbioru możemy się spodziewać od sierpnia do końca września (w zależności od terminu sadzenia).

Sałatę Cud Voorburgu możemy również produkować z siewu nasion wprost do gruntu, zalecane jest to jednak tylko w uprawie amatorskiej.

Autor: Joanna Żołnierkiewicz, inż. ogrodnictwa

SĄDZISZ, ŻE O SAŁACIE WIESZ JUŻ WSZYSTKO? PRZEKONAJ SIĘ! [QUIZ]

[1/13] Czy kupioną sałatę należy przechowywać w workach foliowych?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki