Sałata Meraviglia D’Inverno – zimująca odmiana o wyśmienitych główkach

Sałata masłowa Meraviglia D’Inverno należy do odmian zimujących. Oznacza to, że pozostawia się ją na polu w najzimniejsze miesiące w roku, by wczesną wiosną zebrać plon wysokiej jakości.

Opis

Jak już wspomniano, odmiana ta zalecana jest do uprawy w gruncie wyłącznie na zbiór wczesnowiosenny. Możemy się po niej spodziewać dobrze prezentujących się główek o wadze ok. 300 g. Są one raczej zbite i ściśle zamknięte. Składają się z delikatnie pofałdowanych zielonych liści o znakomitym smaku. Ważną zaletą tej sałaty jest brak tendencji do wybijania w pędy kwiatostanowe, dzięki czemu zebrany z niej plon jest zazwyczaj duży.

Uprawa

Nasiona Meraviglia D’Inverno należy wysiewać bezpośrednio do gruntu w normie od 0,3 do 0,5 kg/ha. Odpowiednim do tego terminem jest okres między końcem sierpnia a połową września. Pamiętajmy o zachowaniu należytych odstępów między rzędami, wynoszących około 30 cm. Podczas przerywki pomiędzy pojedynczymi roślinami również zostawiamy 30 cm wolnego miejsca. Do zbiorów z kolei należy przystąpić, gdy ustaną przymrozki, czyli najlepiej między połową kwietnia a połową maja.

Wartość odżywcza

Sałata jest bogatym źródłem żelaza. Poza tym zawiera wapń i magnez, witaminę C, a nawet niewielkie ilości karotenu. Warto też wiedzieć, że liście odmiany Meraviglia D’Inverno mogą stanowić główny składnik dań dla osób odchudzających się, ponieważ są niskokaloryczne. Co więcej – nie dosyć, że sprawiają, iż czujemy się syci, to jeszcze dzięki zawartości błonnika usprawniają trawienie.

Przechowywanie

Odmiany masłowe nie nadają się do nawet krótkiego przechowywania w zwykłych warunkach. Ich liście są zbyt miękkie i delikatne, i to na tyle, że bezpośrednio po zbiorze tracą całą swoją jędrność oraz stają się podatne na gnicie.

Dagmara Deska

SĄDZISZ, ŻE O SAŁACIE WIESZ JUŻ WSZYSTKO? PRZEKONAJ SIĘ! [QUIZ]

[1/13] Czy kupioną sałatę należy przechowywać w workach foliowych?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki