Sałata Meraviglia delle Quattro Stagioni – odmiana wyśmienita w smaku

Sałata masłowa Meraviglia delle Quattro Stagioni posiada nie tylko niesamowite walory smakowe, lecz także dekoracyjne. Odmiana ta wytwarza finezyjne, wielobarwne główki, które zachwycą niejednego konsumenta.

Opis

Opisywaną odmianę zalicza się do grupy wczesnych – od wysadzenia rozsady do czasu zbiorów mija od 35 do 40 dni. Choć wykształcane przez nią ścisłe główki nie osiągają może imponującej wielkości (ich masa dochodzi do 300 g), to nadrabiają ten niewielki brak swoim nietuzinkowym wyglądem. Liście wybarwiają się na trzy kolory: zielony, czerwony i brązowy, przy czym wszystkie tony są rozłożone w taki sposób, że tworzą efektowną mozaikę. Poza tym liście mają bardzo delikatną strukturę, a ich powierzchnia jest pokarbowana niczym u kapusty włoskiej. Wszystkie te cechy sprawiają, że najczęściej używa się ich do dekoracji innych potraw lub spożywa bezpośrednio, np. w sałatkach.

Uprawa

Sałata Meraviglia delle Quattro Stagioni powinna być uprawiana w gruncie na zbiór wiosenny lub jesienny. Odmianę tę wysiewa się raczej amatorsko, dlatego też spokojnie można wykorzystywać ją w uprawie ekologicznej. Nasiona najlepiej rozmieścić w gruncie na przełomie marca i kwietnia. Wtedy też główki będą gotowe do zebrania w okresie od czerwca do sierpnia. Pamiętajmy o tym, aby nie zwlekać ze zbiorami, ponieważ może się to skończyć wybijaniem sałaty w pędy kwiatostanowe. Plonów nie należy jednak zbierać bezpośrednio po opadach, ponieważ mokre główki będą się szybko przegrzewać i gnić. Ważne również, aby po ich wycięciu oczyścić je z dolnych liści, które mogą być brudne od ziemi. Sałatę tej odmiany  należy jak najszybciej spożyć, ponieważ jej delikatne liście mają tendencję do szybkiej utraty jędrności.

Dagmara Deska

SĄDZISZ, ŻE O SAŁACIE WIESZ JUŻ WSZYSTKO? PRZEKONAJ SIĘ! [QUIZ]

[1/13] Czy kupioną sałatę należy przechowywać w workach foliowych?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki