Sałata Jubilatka – odmiana o smacznych, zielono-purpurowych główkach

Sałata masłowa Jubilatka to jedna z najbardziej atrakcyjnych odmian. Uznanie konsumentów zdobyła nie tylko z powodu nietypowego wyglądu, lecz także przez wzgląd na wyśmienity smak i wysoką zdrowotność liści. Przyjrzyjmy się jej bliżej.

Opis

Jubilatka to odmiana wczesna, ponieważ od daty posadzenia rozsady w gruncie do terminu zbiorów mija od 35 do 45 dni. Prezentowana sałata wytwarza dorodne główki (nawet do 700 g masy) o ciekawym, owalnym kształcie. Liście są osadzone w taki sposób, że wyglądają na delikatnie wzniesione. Ich powierzchnia, pokryta nielicznymi pęcherzykami, lekko się przy tym błyszczy. Na wyróżnienie zasługuje ich kolor, okazuje się bowiem, że u nasady są zielone, a w górnych partiach – czerwone. Taka nietypowa dwubarwność nadaje tej odmianie walory dekoracyjne. Koniecznie trzeba też dodać, że jej liście są wyśmienite w smaku, co stanowi wynik połączenia cech sałaty masłowej z zaletami sałaty kruchej.

Wymagania

Jubilatka wymaga podłoża o wysokiej zawartości próchnicy oraz o pH bliskim 6,8. Powinno być też przepuszczalne i dostatecznie wilgotne, ponieważ w innym przypadku liście mogą stać się skórzaste oraz mało smaczne. Pamiętajmy też, że sałata należy do roślin klimatu chłodnego, gdyż najlepiej zawiązuje główki w temperaturze od 12 do 14°C. Gdy nadmiernie ciepła lub chłodna pogoda będzie utrzymywała się zbyt długo, to główki mogą się w różny sposób zniekształcać. Nie zapominajmy też o zapewnieniu warzywom dostatecznego dostępu do światła.

Właściwości

Prezentowana sałata to jedna z niewielu odmian, które dobrze znoszą transport. Jej wytrzymałość na urazy mechaniczne wiąże się z ogólną długą trwałością konsumpcyjną. Poza tym jest wysoce plenna, co wynika między innymi z faktu, że nie wybija w pędy kwiatostanowe w warunkach dnia długiego.

Dagmara Deska

SĄDZISZ, ŻE O SAŁACIE WIESZ JUŻ WSZYSTKO? PRZEKONAJ SIĘ! [QUIZ]

[1/13] Czy kupioną sałatę należy przechowywać w workach foliowych?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki