Sałata Oleńka - bardzo smaczna i delikatna w smaku odmiana amatorska

Sałata masłowa Uprawa sałaty

Sałata Oleńka to bardzo smaczna i delikatna sałata polecana zarówno do uprawy towarowej, jak i amatorskiej.

Charakterystyka

Ta średnio późna odmiana sałaty zawiązuje średniej masy (ok. 500 g) otwarte główki w typie rozetowym, w przekroju poprzecznym kształtu podłużno-eliptycznego. Złożone są z wąskich, żywo-zielonych i smacznych liści.

Co ważne, Oleńka średnio późno wybija w pędy nasienne, lecz ok. tydzień wcześniej niż odmiana Rozalka.

Uprawa

Sałatę masłową uprawiamy najczęściej z rozsady pod osłonami, uzyskując wyższy i lepszej jakości plon. Oleńkę możemy uprawiać w dwóch terminach:

Wiosennym: Nasiona wysiewamy do wielodoniczek od połowy marca do początku kwietnia utrzymując temperaturę powietrza pomieszczenia 15-18°C. Rośliny, po wytworzeniu liścieni, przesadzamy do większych pojemników, inspektu lub tunelu foliowego.

Wyrośniętą rozsadę sadzimy do gruntu, na miejsce stałe, od końca kwietnia do połowy maja w rozstawie 30-40 x 40 cm. Zbiór przeprowadzamy od sierpnia do września.

Jesiennym: Uprawę prowadzimy podobnie jak podczas wiosennego terminu, lecz siew przeprowadzamy od czerwca do połowy lipca. Wyprodukowaną rozsadę sadzimy na miejsce stałe od lipca do połowy sierpnia w rozstawie 30-40 x 40 cm.

Zbioru możemy się spodziewać od sierpnia do końca września. Sałatę Oleńka w tym terminie możemy również uprawiać z siewu nasion wprost do gruntu, jest to o wiele mniej ryzykowne niż wiosną, zalecane jednak w uprawie amatorskiej.

Odporność

Podobnie jak Maryna, sałata Oleńka jest średnio odporna na jedne z częściej pojawiających się na sałatach chorób – na szarą pleśń i mączniaka rzekomego.

Autor: Joanna Żołnierkiewicz, inż. ogrodnictwa

SĄDZISZ, ŻE O SAŁACIE WIESZ JUŻ WSZYSTKO? PRZEKONAJ SIĘ! [QUIZ]

[1/13] Czy kupioną sałatę należy przechowywać w workach foliowych?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki