Sałata Lollo Bionda – ciekawa odmiana tworząca rozetę mocno postrzępionych liści
Sałata Oleńka - bardzo smaczna i delikatna w smaku odmiana amatorska
Zobacz także
Sałata Oleńka to bardzo smaczna i delikatna sałata polecana zarówno do uprawy towarowej, jak i amatorskiej.
Charakterystyka
Ta średnio późna odmiana sałaty zawiązuje średniej masy (ok. 500 g) otwarte główki w typie rozetowym, w przekroju poprzecznym kształtu podłużno-eliptycznego. Złożone są z wąskich, żywo-zielonych i smacznych liści.
Co ważne, Oleńka średnio późno wybija w pędy nasienne, lecz ok. tydzień wcześniej niż odmiana Rozalka.
Uprawa
Sałatę masłową uprawiamy najczęściej z rozsady pod osłonami, uzyskując wyższy i lepszej jakości plon. Oleńkę możemy uprawiać w dwóch terminach:
Wiosennym: Nasiona wysiewamy do wielodoniczek od połowy marca do początku kwietnia utrzymując temperaturę powietrza pomieszczenia 15-18°C. Rośliny, po wytworzeniu liścieni, przesadzamy do większych pojemników, inspektu lub tunelu foliowego.
Wyrośniętą rozsadę sadzimy do gruntu, na miejsce stałe, od końca kwietnia do połowy maja w rozstawie 30-40 x 40 cm. Zbiór przeprowadzamy od sierpnia do września.
Jesiennym: Uprawę prowadzimy podobnie jak podczas wiosennego terminu, lecz siew przeprowadzamy od czerwca do połowy lipca. Wyprodukowaną rozsadę sadzimy na miejsce stałe od lipca do połowy sierpnia w rozstawie 30-40 x 40 cm.
Zbioru możemy się spodziewać od sierpnia do końca września. Sałatę Oleńka w tym terminie możemy również uprawiać z siewu nasion wprost do gruntu, jest to o wiele mniej ryzykowne niż wiosną, zalecane jednak w uprawie amatorskiej.
Odporność
Podobnie jak Maryna, sałata Oleńka jest średnio odporna na jedne z częściej pojawiających się na sałatach chorób – na szarą pleśń i mączniaka rzekomego.
Autor: Joanna Żołnierkiewicz, inż. ogrodnictwa
SĄDZISZ, ŻE O SAŁACIE WIESZ JUŻ WSZYSTKO? PRZEKONAJ SIĘ! [QUIZ]
Zobacz także
-
-
-
1102 , 0 , 0 , 0 Sałata Maryna - delikatna w smaku odmiana o dużych główkach
-