Sałata masłowa Edyta Ożarowska – odmiana o niskiej zawartości azotanów

Sałata masłowa Edyta Ożarowska bardzo pozytywnie wyróżnia się na tle innych odmian – okazuje się bowiem, że gromadzi zdecydowanie najmniej azotanów. Poza tym cechuje się wysoką odpornością. Może więc warto zastanowić się nad jej uprawą?

Opis

Odmiana ta należy do najwcześniejszych, ponieważ od  posadzenia młodych roślin na zagonach do zbioru plonów mija zaledwie 35–40 dni. Jej główki osiągają przede wszystkim spore rozmiary – ważą średnio po pół kilograma. Poza tym cechują się kształtnością, gdyż są lekko wzniesione, a przy tym – ścisłe. Liście ubarwiają się na ładny odcień zieleni. Ich kształt wypada określić jako wyraźnie wydłużony, zwłaszcza u nasady. Charakterystyczne jest również to, że są praktycznie gładkie. Ich najważniejszą zaletą pozostaje jednak wyśmienity smak.

Stanowisko

Aby cieszyć się dużymi zbiorami, najlepiej uprawiać sałatę w pierwszym lub drugim roku po oborniku. Istnieje też możliwość uprawy po kompoście – nawóz startowy musi jednak być dobrze rozłożony i rozdrobniony, a jego dawka nie powinna przekraczać 40 t/ha. Warto wiedzieć, że Edyta Ożarowska ma na tyle krótki okres wegetacji, że można ją traktować jako przedplon, śródplon oraz poplon.

Nawożenie

Przede wszystkim zaleca się nawożenie sałaty fosforem i potasem, zwłaszcza jeśli podłoże nie jest wystarczająco lekkie. Azot z kolei należy stosować z umiarem, ponieważ jego nadmiar może osłabić główki. Nie zapominajmy, że nawozy muszą zostać podane w taki sposób, aby sałata łatwo je przyswoiła.

Właściwości

Edyta Ożarowska jest całkowicie odporna na cztery rasy mączniaka rzekomego. Poza tym wytwarzane przez nią liście nie mają skłonności do gromadzenia szkodliwych azotanów, dzięki czemu wzrasta ich jakość, a tym samym – wartość handlowa. Oprócz tego główki zachęcają do konsumpcji samym swoim wyglądem. Jeśli bylibyśmy zainteresowani uprawą tej odmiany, to musimy wiedzieć, że poleca się ją do siewu w gruncie lub w tunelach – albo na początku wiosny, albo w jej pełni.

Dagmara Deska  

SĄDZISZ, ŻE O SAŁACIE WIESZ JUŻ WSZYSTKO? PRZEKONAJ SIĘ! [QUIZ]

[1/13] Czy kupioną sałatę należy przechowywać w workach foliowych?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki