Sałata Syrena – plenna odmiana odporna na choroby i złe warunki uprawy

Sałata masłowa Syrena wyróżnia się liśćmi o ciekawej i intensywnej barwie. Jej najważniejszymi zaletami są jednak wysoka odporność na choroby i niesprzyjające warunki atmosferyczne oraz niezawodność w plonowaniu.

Opis

Odmiana ta zaliczana jest do dosyć wczesnych, ponieważ okres jej wegetacji wynosi od 35 do 45 dni. Najlepiej uprawiać ją wiosną – albo bezpośrednio w gruncie, albo pod osłonami (w nieogrzewanych lub ogrzewanych tunelach). Wytwarza okazałe główki o średniej masie wynoszącej 400–480 g, które są na wpół otwarte, przez co sprawiają wrażenie bardziej rozłożystych. Składające się na nie liście mają specyficzną żółtozieloną barwę i cechują się niezwykłą kruchością. Bardzo ważną informacją jest również rodowód Syreny, opisywana odmiana pochodzi bowiem od mieszańca sałaty masłowej z kruchą, czemu zawdzięcza swój wyśmienity smak.

Właściwości

Przede wszystkim sałata ta zaskakuje wysoką plennością – okazuje się, że średnio z jednego hektara można zebrać ponad 50 ton główek. Co więcej, należy się spodziewać takich zbiorów regularnie, ponieważ  w odpowiednich warunkach uprawy Syrena jest wierna w plonowaniu. Osoby rozważające wysiew jej nasion ucieszy również fakt, że jej główki naprawdę długo zachowują wartość konsumpcyjną. Ich wysoka jakość wynika między innymi z tego, że odmiana ta jest odporna na cztery rasy mączniaka i nie wybija w pędy kwiatostanowe. Zazwyczaj nie reaguje nawet na mniej korzystne warunki w opóźnionej uprawie na zbiór, odbywający się pod koniec czerwca.

Nawożenie

Pamiętajmy, że sałata masłowa nie znosi świeżo zwapnowanej gleby, za to korzystnie reaguje na stosowany jesienią obornik oraz na kompost czy nawozy zielone. Nawozy organiczne warto uzupełniać mineralnymi, jednak zaleca się unikać zbyt dużych dawek azotu, ponieważ może on wpływać na wzrost zawartości szkodliwych azotanów w liściach.

Dagmara Deska  

SĄDZISZ, ŻE O SAŁACIE WIESZ JUŻ WSZYSTKO? PRZEKONAJ SIĘ! [QUIZ]

[1/13] Czy kupioną sałatę należy przechowywać w workach foliowych?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki