Rzodkiewka Saxa Polana - lekko ostra w smaku odmiana odporna na pękanie

Rzodkiewka Rzodkiewka

Lekko ostra w smaku, soczysta, krucha rzodkiewka bez skłonności do pękania i parcenia – taka jest odmiana Saxa Polana. Może znajdzie się dla niej miejsce w naszym ogrodzie?

Charakterystyka

Saxa Polana to wczesna odmiana rzodkiewki, przy pełnym dostępie światła okres jej wegetacji (od wysiewu do zbioru) trwa średnio 30 dni. Tworzy kuliste, kształtne zgrubienia o masie 8-10 g, z których wyrastają średnio mocno osadzone i średnio krótkie liście.

Miąższ jest matowobiały lub delikatnie szklisty, czasem pojawia się na nim różowe żyłkowanie, jest dość delikatny w smaku, jednak ostrzejszy od odmiany Rowa. Zgrubienia posiadają delikatną, czerwoną skórkę z średnio cienkim ogonkiem.

Uprawa

Rzodkiewka Saxa Polana to odmiana nadająca się zarówno do uprawy pod osłonami, jak i w gruncie na zbiór wczesną wiosną, wiosną, jesienią oraz późną jesienią. Nie uprawiajmy jej jednak późną wiosną, gdyż wykazuje wówczas tendencję do wybijania w pędy kwiatostanowe. Nasiona możemy wysiewać w różnych terminach:

  • pod osłonami od lutego do marca
  • w gruncie od marca do maja lub od sierpnia do września

W obu przypadkach przyjmujemy rozstawę wysiewu 10 x 20 cm oraz normę 15-30 kg/ha.

Rzodkiewki z uprawy pod osłonami oraz wcześniejszego siewu do gruntu zbierać możemy już od kwietnia do czerwca, a z późniejszego wysiewu w pole od września do października (w zależności od terminu siewu).

Odporność

Podobnie jak odmiany Frida i Rowa, Saxa Polana nie wykazuje skłonności do pękania i parcenia zgrubień, wobec czego doskonale nadaje się do zaopatrzenia świeżego rynku.

Autor: Joanna Żołnierkiewicz, inż. ogrodnictwa

NIE LEKCEWAŻ RZODKIEWKI! POZNAJ NIETUZINKOWE FAKTY NA JEJ TEMAT [QUIZ]

[1/11] Gdzie obecnie można znaleźć dziko rosnącą rzodkiewkę?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki