Rzodkiewka Saxa Polana - lekko ostra w smaku odmiana odporna na pękanie
Zobacz także
Lekko ostra w smaku, soczysta, krucha rzodkiewka bez skłonności do pękania i parcenia – taka jest odmiana Saxa Polana. Może znajdzie się dla niej miejsce w naszym ogrodzie?
Charakterystyka
Saxa Polana to wczesna odmiana rzodkiewki, przy pełnym dostępie światła okres jej wegetacji (od wysiewu do zbioru) trwa średnio 30 dni. Tworzy kuliste, kształtne zgrubienia o masie 8-10 g, z których wyrastają średnio mocno osadzone i średnio krótkie liście.
Miąższ jest matowobiały lub delikatnie szklisty, czasem pojawia się na nim różowe żyłkowanie, jest dość delikatny w smaku, jednak ostrzejszy od odmiany Rowa. Zgrubienia posiadają delikatną, czerwoną skórkę z średnio cienkim ogonkiem.
Uprawa
Rzodkiewka Saxa Polana to odmiana nadająca się zarówno do uprawy pod osłonami, jak i w gruncie na zbiór wczesną wiosną, wiosną, jesienią oraz późną jesienią. Nie uprawiajmy jej jednak późną wiosną, gdyż wykazuje wówczas tendencję do wybijania w pędy kwiatostanowe. Nasiona możemy wysiewać w różnych terminach:
- pod osłonami od lutego do marca
- w gruncie od marca do maja lub od sierpnia do września
W obu przypadkach przyjmujemy rozstawę wysiewu 10 x 20 cm oraz normę 15-30 kg/ha.
Rzodkiewki z uprawy pod osłonami oraz wcześniejszego siewu do gruntu zbierać możemy już od kwietnia do czerwca, a z późniejszego wysiewu w pole od września do października (w zależności od terminu siewu).
Odporność
Podobnie jak odmiany Frida i Rowa, Saxa Polana nie wykazuje skłonności do pękania i parcenia zgrubień, wobec czego doskonale nadaje się do zaopatrzenia świeżego rynku.
Autor: Joanna Żołnierkiewicz, inż. ogrodnictwa