Rzodkiewka Pasja – odmiana tworząca podłużne, delikatne zgrubienia

Rzodkiewka Pasja to jedna z wczesnych odmian o podłużnych zgrubieniach. Wyróżnia się dobrą zdrowotnością oraz łagodnym smakiem, którego nie traci nawet wtedy, gdy jest uprawiana latem bezpośrednio w gruncie.

Opis

Aby cieszyć się plonami zrodzonymi przez tę odmianę, należy poczekać około miesiąca. Nie jest to specjalnie długi okres, więc spokojnie można wysiewać nasiona bezpośrednio do gruntu w kilku terminach – od wczesnej wiosny aż do jesieni. Rzodkiewkę Pasja zaleca się uprawiać także w tunelach foliowych wczesną wiosną. Jej zgrubienia są dość duże, gdyż przeciętnie osiągają długość ok. 5–6 cm. Pokrywa je cienka i niezwykle delikatna skórka, która wybarwia się jednolicie na karminowy kolor. Miąższ z kolei ma białą barwę i jest chrupki oraz soczysty. Na podkreślenie zasługują jego doskonałe walory smakowe – zgrubienia nie są nieprzyjemnie ostre, a swoją łagodność utrzymują także w warunkach letniej uprawy polowej. Rzodkiewki tej odmiany nie wykazują też tendencji do parcenia.

Uprawa

Pod osłonami nasiona Pasji należy wysiewać od lutego do kwietnia, natomiast do gruntu – w marcu bądź od sierpnia do września. Zgrubienia będą się nadawały do zbioru w terminach od marca do maja oraz od września do października (wszystko zależy oczywiście od daty siewu danej partii nasion). Nie zapominajmy też o odpowiedniej rozstawie – odstępy między rzędami powinny wynosić ok. 10 cm, natomiast w rzędach – ok. 3 cm.

Pielęgnacja

Jeśli zdecydujemy się na bardzo wczesną uprawę rzodkiewki Pasja, należy osłaniać ją włókniną lub folią perforowaną. Trzeba też pamiętać o spulchnianiu międzyrzędzi oraz o ochronie rośliny przed chwastami. Zabieg ten wykonujmy jednak w sposób mechaniczny, ponieważ okres wegetacji tej odmiany jest zbyt krótki, by używać herbicydów.

Dagmara Deska

NIE LEKCEWAŻ RZODKIEWKI! POZNAJ NIETUZINKOWE FAKTY NA JEJ TEMAT [QUIZ]

[1/11] Gdzie obecnie można znaleźć dziko rosnącą rzodkiewkę?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki