Rzodkiewka Śnieżka – smaczna odmiana o śnieżnobiałych zgrubieniach

Jeśli szukamy rzodkiewki, która urozmaiciłaby nasze dania, to zdecydowanie powinniśmy zainteresować się Śnieżką. Odmiana ta zachwyca nie tylko nietypowym wyglądem zgrubień, lecz także wyśmienitym smakiem.

Opis

Rzodkiewka Śnieżka nadaje się do zbioru umiarkowanie wcześnie, gdyż od siewu do zawiązania przez nią zgrubień zdatnych do konsumpcji musi minąć ok. 30–35 dni. Koniecznie należy zaznaczyć, że odmiana ta zawdzięcza swoją nazwę wyglądowi, gdyż wytwarzane przez nią rzodkiewki są w całości białe. Oznacza to, że jasny i dosyć szklisty miąższ pokryty jest białokremową, cienką skórką. Zgrubienia są niezwykle łagodne w smaku i nie wykazują skłonności do parcenia, przyjmują przy tym kształt kulisty.

Uprawa

Odmianę tę zaleca się uprawiać zarówno pod osłonami (na wiosnę), jak i na polu (wiosną, a także wczesnym latem). Za normę wysiewu przyjęto ok. 15–20 kg/ha. Do siania można przystąpić najwcześniej w trzeciej dekadzie lutego, natomiast siew ostatniej partii nasion należy zakończyć do końca maja. Pamiętajmy o odpowiedniej rozstawie (najlepsza: 3 × 15 cm lub 5–10 × 20 cm). Jeśli warunki atmosferyczne będą sprzyjały, pierwszy plon pojawi się już na początku kwietnia. Dojrzewanie zgrubień z uprawy w kolejnych terminach może potrwać do początku lipca.

Wymagania

W wypadku tej odmiany pilnujmy przede wszystkim temperatury, gdyż jej nadmierny wzrost (powyżej 18°C) sprawia, że u roślin szybko wytwarzają się pędy kwiatostanowe, co może negatywnie oddziaływać na rozwój zgrubień. Wysoka temperatura jest też w stanie wpłynąć na parcenie miąższu. Kolejnymi ważnymi czynnikami w uprawie Śnieżki są odpowiednia wilgotność podłoża oraz dostateczne naświetlenie, okazuje się bowiem, że rzodkiewka uprawiana w miejscu zacienionym w ogóle nie wytwarza zgrubień. Prezentowana odmiana potrzebuje także gleby bogatej w składniki pokarmowe, o odczynie nieprzekraczającym granicy od 6 do 7,4 pH.

Dagmara Deska

NIE LEKCEWAŻ RZODKIEWKI! POZNAJ NIETUZINKOWE FAKTY NA JEJ TEMAT [QUIZ]

[1/11] Gdzie obecnie można znaleźć dziko rosnącą rzodkiewkę?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki