Rzodkiewka Krasa – wyjątkowo plenna odmiana o kulistych zgrubieniach

Rzodkiewka Krasa cechuje się dobrą zdrowotnością oraz wysoką jakością plonu. Co więcej, okazuje się, że praktycznie cały zbiór, pozyskany z jej uprawy, ma wartość handlową (aż 96%).

Opis

Okres wegetacji tej odmiany jest bardzo krótki – od siewu do zbioru upływa mniej więcej od 30 do 34 dni. W tym czasie Krasa wytwarza piękne, karminowoczerwone zgrubienia o kształcie kulistym. Są przy tym całkiem duże, ponieważ ich średnica wynosi zazwyczaj ok. 3 cm. Cienka skórka rzodkiewek jest gładka i pokrywa szklistobiały miąższ o chrupkiej strukturze oraz delikatnym smaku.

Siew

Rzodkiewkę tę zaleca się uprawiać w dwóch terminach – wiosną oraz jesienią. Należy dodać, że możliwe jest wysianie nasion zarówno pod osłonami, jak i bezpośrednio do gruntu. Wiosenny siew do gruntu powinien mieć miejsce wtedy, gdy ziemia całkowicie obeschnie po zimowych opadach – zazwyczaj można więc przystąpić do niego w marcu. Jeśli z kolei decydujemy się na uprawę jesienną, nasiona należy wysiać w sierpniu. Uprawa tunelowa powinna się z kolei rozpocząć na przełomie lutego i marca. Niezależnie od przyjętej metody pamiętajmy o odpowiedniej rozstawie – najlepiej, gdy wyniesie ona 3 × 15 cm.  

Stanowisko

Krasa powinna być uprawiana w drugim roku po oborniku. Można potraktować ją jako przedplon (dla pomidorów czy ogórków), śródplon (w uprawach marchwi i pietruszki), a także poplon po wszystkich wczesnych warzywach. Nie należy również zapominać, że podłoże, w którym chcemy wysiać nasiona, musi cechować się dobrą pojemnością wodną, ale po opadach nie powinny się w nim tworzyć zastoiska.

Właściwości

Zgrubienia wytwarzane przez odmianę Krasa są przede wszystkim wyrównane w kształcie, dzięki czemu postrzega się je jako atrakcyjne pod względem handlowym. Co więcej, wykazują całkowitą odporność na parcenie i nie pękają, wysoki plon można zatem zawsze zużytkować w całości.

Dagmara Deska

NIE LEKCEWAŻ RZODKIEWKI! POZNAJ NIETUZINKOWE FAKTY NA JEJ TEMAT [QUIZ]

[1/11] Gdzie obecnie można znaleźć dziko rosnącą rzodkiewkę?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki