Rzodkiewka Carmesa – wczesna odmiana o dużych, kulistych zgrubieniach

Rzodkiewka Carmesa to relatywnie nowa odmiana. Często porównuje się ją z bodaj najpopularniejszą na naszym rynku rzodkiewką Carmen, ponieważ obie wytwarzają zgrubienia o dużej średnicy. Należy jednak zaznaczyć, że Carmesa osiąga okazałe rozmiary o wiele szybciej.

Opis

Carmesa to wczesna rzodkiewka o jasnozielonych liściach, nadająca się przede wszystkim do całorocznej uprawy w gruncie bez osłon. Co ciekawe, w okresie wiosenno-jesiennym można ją również wysiewać pod folią lub pod agrowłókniną. Opisywana odmiana wytwarza charakterystyczne, regularnie kuliste zgrubienia, które zachwycają dorodnością. Okazuje się bowiem, że mogą osiągnąć średnicę wynoszącą nawet 5 cm (przy czym jej dolna granica to zazwyczaj ok. 3 cm). Mają specyficzną, czerwoną  i lekko błyszczącą skórkę. Okrywa ona biały miąższ, który w przeciwieństwie do niej jest matowy. Warto też wspomnieć o jego łagodnym smaku.

Właściwości

Przede wszystkim rzodkiewka ta charakteryzuje się dużą odpornością na pękanie i parcenie, dzięki czemu wzrasta jej wartość handlowa. Najważniejsze jest jednak to, że atrakcyjnością dorównuje najpopularniejszej jak dotąd w Polsce odmianie Carmen. Nie dosyć, że zgrubienia wytwarzane przez Carmesę osiągają dużą średnicę, to w dodatku dorastają do swoich docelowych rozmiarów nawet o 10 dni wcześniej niż Carmen. Niezwykle istotną informację stanowi fakt, że w przypadku tej odmiany możliwa – i zalecana – jest uprawa z nasion kalibrowanych. Decydując się na ich siew możemy zebrać wszystkie rzodkiewki, przeznaczone na pęczki, za jednym razem (!).

Nasiona kalibrowane

Nasiona kalibrowane są droższe od nasion naturalnych, ale za to bardziej ekonomiczne, wysiewa się ich bowiem o kilkanaście procent mniej. Zanim trafią do sprzedaży, poddaje się je pogłębionej selekcji, co skutkuje odrzuceniem nasion nietypowych. Niestety, do rozmieszczania takiego materiału siewnego w glebie potrzebne są specjalistyczne i precyzyjne siewniki, ponieważ tylko wtedy jego potencjał zostanie w pełni wykorzystany. A jakie są zalety nasion kalibrowanych? Przede wszystkim pozyskiwane z nich rośliny kiełkują równomiernie oraz rosną szybciej i silniej. Są w tym wzroście wyrównane, dzięki czemu możliwy jest wspomniany wcześniej jednorazowy zbiór pęczkowy.

Dagmara Deska

NIE LEKCEWAŻ RZODKIEWKI! POZNAJ NIETUZINKOWE FAKTY NA JEJ TEMAT [QUIZ]

[1/11] Gdzie obecnie można znaleźć dziko rosnącą rzodkiewkę?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki