Rzodkiewka Lucynka – wczesna odmiana o łagodnych w smaku zgrubieniach

Lucynka to odmiana przeznaczona do uprawy wczesnowiosennej. Od innych rzodkiewek można ją odróżnić po nieco eliptycznych zgrubieniach o karminowym kolorze, które cechują się łagodnym smakiem.

Opis

Okres wegetacji tej rośliny trwa około miesiąca. Tak krótki czas pozwala na uprawę w nieogrzewanych tunelach na początku wiosny lub bezpośrednio w gruncie – w okresie od wiosny do jesieni. Prezentowana odmiana wytwarza zgrubienia o jednolitym i intensywnym, ciemnoczerwonym zabarwieniu. Ich kształt, w porównaniu ze zgrubieniami odmian kulistych, wydaje się nieco wydłużony. Charakterystyczny jest również soczysty, biały miąższ o delikatnie szklistej konsystencji, który cechuje się łagodnym smakiem. Główną zaletę rzodkiewki Lucynka stanowi jednak jej odporność na parcenie.

Uprawa

Za normę wysiewu dla tej odmiany uznaje się ok. 15–20 kg nasion na hektar. Do zabiegu można przystępować przez dosyć długi czas – od początku marca aż do końca sierpnia, przy czym należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej rozstawy (3 × 15 cm). Zbioru będziemy dokonywać w okresie od początku kwietnia do końca września. Ponieważ Lucynka wytwarza plon o dobrej strukturze, nie powinno nas dziwić, że okres przydatności konsumpcyjnej jej zgrubień jest naprawdę długi.

Przechowywanie

Co ciekawe, trwałość przechowywanej rzodkiewki możemy przedłużyć, i to o prawie dwa tygodnie – wystarczy zapakować ją do woreczków foliowych. Jedynym warunkiem sukcesu jest utrzymanie temperatury ok. 2°C. Jeśli zaś chodzi o składowanie zgrubień wraz liśćmi, to sytuacja ma się nieco inaczej. Okazuje się, że w temperaturze ok. 2°C wytrzymają one tylko dwa dni, natomiast przy wyższych wartościach ich wartość przechowalnicza spadłaby do zaledwie 24 godzin.

Dagmara Deska

NIE LEKCEWAŻ RZODKIEWKI! POZNAJ NIETUZINKOWE FAKTY NA JEJ TEMAT [QUIZ]

[1/11] Gdzie obecnie można znaleźć dziko rosnącą rzodkiewkę?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki