Rzodkiewka Fiesta – odmiana o chrupiących i delikatnych zgrubieniach
Zobacz także
Rzodkiewka Fiesta cechuje się zwartym miąższem o delikatnym smaku. Poza tym praktycznie w ogóle nie pęka, czemu zawdzięcza swoją wysoką wartość handlową.
Opis
Fiesta to jedna z odmian o najkrótszym okresie wegetacji (ok. 25–30 dni). Można ją uprawiać zarówno w polu, jak i pod osłonami. Wytwarzane przez nią zgrubienia mają kulisty kształt, a ich średnica wynosi od 2,5 do 3,0 cm. Ich najistotniejszą cechą pozostaje jednak kolor gładkiej skórki, która wybarwia się na karminowy odcień czerwieni. Miąższ z kolei jest zwarty i chrupki, ale przede wszystkim – umiarkowanie ostry w smaku.
Uprawa
Prezentowaną odmianę można uprawiać wiosną i jesienią, przy czym zalecenia te dotyczą rzodkiewki wysianej zarówno pod osłonami, jak i bezpośrednio do gruntu. Uprawę na zbiór wiosenny należy rozpocząć w okresie między połową lutego a trzecią dekadą kwietnia. Zbiór pozyskanego z niej plonu nastąpi – w zależności od daty siewu – w okresie od połowy marca do końca maja. Pamiętajmy o odpowiedniej rozstawie (3 × 15 cm) oraz zachowaniu normy wysiewu (15–20 kg/ha). Jeśli chodzi o zbiór jesienny, to nasiona przeznaczone do późnej uprawy należy wysiać w sierpniu. Plonem będzie można się cieszyć już we wrześniu (ewentualnie w październiku).
Stanowisko
Fiestę można traktować zarówno jako przedplon, śródplon, jak i poplon po wszystkich wczesnych warzywach. W pierwszym wypadku najlepiej uprawiać ją po oborniku, przed warzywami lubiącymi ciepło (np. pomidor, ogórek), zaś w drugim – po zbiorach pietruszki i marchwi.
Właściwości i zastosowanie
Rzodkiewka ta wykazuje niewielką tendencję do parcenia. Poza tym jest w miarę odporna na pękanie. Właściwości te – w połączeniu z jej zachęcającym wyglądem – sprawiają, że Fiesta cieszy się uznaniem konsumentów. Tym bardziej, że okazuje się delikatna w smaku. Bez problemu więc można ją spożywać jako przekąskę lub dodać do sałatki.
Dagmara Deska