Rzodkiewka Fiesta – odmiana o chrupiących i delikatnych zgrubieniach

Rzodkiewka Fiesta cechuje się zwartym miąższem o delikatnym smaku. Poza tym praktycznie w ogóle nie pęka, czemu zawdzięcza swoją wysoką wartość handlową.

Opis

Fiesta to jedna z odmian o najkrótszym okresie wegetacji (ok. 25–30 dni). Można ją uprawiać zarówno w polu, jak i pod osłonami. Wytwarzane przez nią zgrubienia mają kulisty kształt, a ich średnica wynosi od 2,5 do 3,0 cm. Ich najistotniejszą cechą pozostaje jednak kolor gładkiej skórki, która wybarwia się na karminowy odcień czerwieni. Miąższ z kolei jest zwarty i chrupki, ale przede wszystkim – umiarkowanie ostry w smaku.

Uprawa

Prezentowaną odmianę można uprawiać wiosną i jesienią, przy czym zalecenia te dotyczą rzodkiewki wysianej zarówno pod osłonami, jak i bezpośrednio do gruntu. Uprawę na zbiór wiosenny należy rozpocząć w okresie między połową lutego a trzecią dekadą kwietnia. Zbiór pozyskanego z niej plonu nastąpi – w zależności od daty siewu – w okresie od połowy marca do końca maja. Pamiętajmy o odpowiedniej rozstawie (3 × 15 cm)  oraz zachowaniu normy wysiewu (15–20 kg/ha). Jeśli chodzi o zbiór jesienny, to nasiona przeznaczone do późnej uprawy należy wysiać w sierpniu. Plonem będzie można się cieszyć już we wrześniu (ewentualnie w październiku).

Stanowisko

Fiestę można traktować zarówno jako przedplon, śródplon, jak i poplon po wszystkich wczesnych warzywach. W pierwszym wypadku najlepiej uprawiać ją po oborniku, przed warzywami lubiącymi ciepło (np. pomidor, ogórek), zaś w drugim – po zbiorach pietruszki i marchwi.

Właściwości i zastosowanie

Rzodkiewka ta wykazuje niewielką tendencję do parcenia. Poza tym jest w miarę odporna na pękanie. Właściwości te – w połączeniu z jej zachęcającym wyglądem – sprawiają, że Fiesta cieszy się uznaniem konsumentów. Tym bardziej, że okazuje się delikatna w smaku. Bez problemu więc można ją spożywać jako przekąskę lub dodać do sałatki.

Dagmara Deska

NIE LEKCEWAŻ RZODKIEWKI! POZNAJ NIETUZINKOWE FAKTY NA JEJ TEMAT [QUIZ]

[1/11] Gdzie obecnie można znaleźć dziko rosnącą rzodkiewkę?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki